Obóz astronomiczny „Perseidy 2015” na Mazurach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach poinformowało o rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń na Letni Obóz Obserwacyjny „Perseidy” dla młodzieży w okresie wakacyjnym. Obóz będzie poświęcony rozwijaniu astronomicznych pasji uczestników.

Sierpniowy obóz o nazwie „Perseidy” jest organizowany już po raz dwunasty. Przeznaczony jest dla młodzieży w wieku od 12 do 19 lat. Organizatorem jest Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach (MOA) – placówka wyspecjalizowana w popularyzacji i edukacji astronomii.

Obóz odbędzie się na Mazurach w Lewałdzie Wielkim koło Dąbrówna, w Gospodarstwie Agroturystycznym „Lajkonik”. Miejscowość leży niedaleko pól grunwaldzkich w okolicy z lasami i jeziorami oraz dysponuje ciemnym nocnym niebem wolnym od łuny miejskiej.

Podczas obozu uczestnicy będą mogli korzystać ze sprzętu obserwacyjnego – teleskopów, lornetek, aparatów fotograficznych, kamer, a także z biblioteki dysponującej bogatym zestawem literatury i czasopism o kosmosie. Obóz potrwa trzy tygodnie od 1 sierpnia do 21 sierpnia 2015 r., obejmując m.in. okres maksimum Perseidów, czyli najobfitszego roju meteorów.

Kierownikiem obozu jest jego pomysłodawca Grzegorz Sęk, nauczyciel z MOA, natomiast kadrę opiekunów stanowią wychowankowie obserwatorium posiadający odpowiednie kwalifikacje do opieki nad młodzieżą.

W przypadku uczestników z Krakowa i okolic zostanie zorganizowany bezpłatny transport z Niepołomic, natomiast osoby z pozostałych rejonów Polski dojeżdżają własnymi środkami transportu, aczkolwiek organizatorzy deklarują zorganizowanie darmowego przejazdu ze stacji kolejowej Działdowo do miejsca obozu. Z kolei sam udział w obozie jest płatny.

Uczniowie chętni do udziału w obozie mogą zgłaszać się poprzez stronę internetową www.moa.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera