Studenci Politechniki Białostockiej budują łazika na European Rover Challenge | Nauka w Polsce

Studenci Politechniki Białostockiej budują łazika na European Rover Challenge

Rys. Fotolia

Studenci Politechniki Białostockiej budują nowy prototyp łazika marsjańskiego #next, który wystartuje w European Rover Challenge. To zawody takich łazików, uważane za największe w Europie. Odbędą się we wrześniu w Podzamczu k. Chęcin (Świętokrzyskie).

Wśród ponad trzydziestu ekip studentów, które wezmą udział w zawodach, jest kilkanaście z Polski.

Studenci Politechniki Białostockiej konstruowaniem łazików zajmują się od kilku lat. Brali już, z dobrym skutkiem, udział w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge organizowanych w Stanach Zjednoczonych w stanie Utah.

Białostocka drużyna trzy razy wygrała te zawody: w 2011 roku z łazikiem Magma 2, w 2013 i 2014 - z łazikiem Hyperion. W tym roku, z łazikiem #next, zajęła czwarte miejsce.

Ten łazik jest większy od wcześniejszych, bo poprzednie pojazdy nie były w stanie pokonać niektórych przeszkód. Dla potrzeb wrześniowych zawodów (5-6 września) w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin, konstrukcja podwozia, po nieznacznym zredukowaniu wagi, jest wyposażana w nowy manipulator, studenci pracują też nad poprawą systemu komunikacji.

Zgłoszone łaziki wezmą udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby.

To druga edycja tej imprezy. W pierwszej wzięło udział dziesięć drużyn. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych imprezy.

European Rover Challenge to zawody nie tylko łazików marsjańskich, ale także robotów wykorzystywanych przez wojsko czy policję. Wśród pokazów zaplanowano m.in. starty rakiet, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.

PAP - Nauka w Polsce

rof/ swi/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera