NCN rozpoczyna nabór wniosków w programie dla badaczy z Ukrainy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowe Centrum Nauki rozpoczyna nabór wniosków w specjalnym programie dla badaczek i badaczy z Ukrainy. Naukowcy uciekający przed wojną będą mogli kontynuować pracę w polskich ośrodkach. Od 28 marca wnioski mogą składać uczelnie i jednostki naukowe - informuje NCN.

Program skierowany jest do Ukrainek i Ukraińców oraz innych naukowców, bez względu na obywatelstwo, którzy schronili się lub schronią w Polsce po agresji Rosji na Ukrainę. NCN sfinansuje ich roczny pobyt w polskich jednostkach akademickich i naukowych – zapewni środki na wynagrodzenia oraz na badania dla około 50 osób.

O dofinansowanie można ubiegać się w związku z zatrudnieniem osób, które mają co najmniej stopień doktora (w systemie ukraińskim kandydat nauk/Candidate of Science) i przed wybuchem wojny pracowały na ukraińskich uczelniach oraz w innych ośrodkach naukowych. Jednostki naukowe uczestniczące w programie muszą zapewnić goszczonym badaczom opiekunów, którzy są specjalistami w tej samej lub pokrewnej dyscyplinie naukowej.

Podania przygotowane przez jednostki naukowe wraz z CV kandydatów będą przyjmowane przez system ePUAP. Do składania wniosków uprawnione są uczelnie i inne jednostki naukowe. Wnioski będą oceniać koordynatorzy dyscyplin NCN, a ostateczną decyzję podejmie dyrektor Centrum. NCN zapewnia na swojej stronie internetowej, że procedura składania i oceny wniosków w konkursie jest maksymalnie uproszczona i szybka. Także formalności związane z rozliczeniem przekazanych środków będą ograniczone do minimum.

Program obejmuje badania podstawowe i stosowane. Jego budżet wynosi 6 mln złotych. Jest realizowany jako zadanie zlecone Ministerstwa Edukacji i Nauki.

NCN zachęca laureatów grantów do zatrudniania badaczy z Ukrainy w obecnie realizowanych projektach. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera