Nauka dla Społeczeństwa

08.12.2022
PL EN
15.04.2021 aktualizacja 15.04.2021

Strefy SOWA powstaną w 32 miejscowościach; trwa nabór do programu

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Już wkrótce w 32 miejscowościach powstaną Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Centrum Nauki Kopernik rozpoczyna nabór, w którym wyłonione zostaną ich lokalizacje. Chęć udziału można zgłaszać do 24 czerwca br.

SOWA to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik (CNK), która pomoże budować zaangażowanie w naukę i jej społeczne rozumienie. "Pozwoli przekonać się, że nauka nie jest zbiorem faktów, tylko sposobem zdobywania wiedzy, poznawania świata, istotną częścią ludzkiej kultury" - informuje rzeczniczka CNK Katarzyna Nowicka.

Dwie pierwsze, „pilotażowe” Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności zaczną działać jesienią tego roku - w Raciborzu i Piotrkowie Trybunalskim. 18 kolejnych powstanie w 2022 r., a w 2023 r. – 12 następnych.

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności powstaną przy działających już instytucjach, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea. Będą czerpać z doświadczeń edukacyjnych i wystawienniczych CN Kopernik. Każda SOWA zostanie nieodpłatnie wyposażona w wystawę (15-18 eksponatów), zestawy do prowadzenia warsztatów edukacyjnych oraz pakiet programów edukacyjnych, przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Instytucje będą także zaproszone do udziału w programach realizowanych przez Kopernika, takich jak Klub Młodego Odkrywcy czy program edukacji kosmicznej realizowany wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną.

Nabór zainteresowanych instytucji prowadzi Centrum Nauki Kopernik. Swój udział można zgłaszać do 24 czerwca 2021 r., wyniki zostaną ogłoszone 6 września 2021 r. Poszukiwane są instytucje dysponujące odpowiednimi kompetencjami (zajmujące się działalnością edukacyjną i kulturalną) oraz odpowiednią przestrzenią, które zechcą w partnerstwie z Centrum Nauki Kopernik udostępniać publiczności interaktywne wystawy związane z nauką i prowadzić programy edukacyjne dla społeczności lokalnej.

Wnioski powinny być składane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz zainteresowane instytucje, działające w miejscowościach posiadających status miasta, których liczba mieszkańców nie jest wyższa niż 150 tys. (PAP)

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022