Niektóre geny od neandertalczyków to większa podatność na COVID-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Warianty genów, które odziedziczyliśmy po naszych wymarłych krewniakach, neandertalczykach, wiążą się z większą podatnością na ciężką postać COVID-19 – poinformowali naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Pewne warianty genów, które w odległej przeszłości nasi przodkowie przejęli od neandertalczyków, wiążą się z większą podatnością na ciężką postać COVID-19.

Niektórzy zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzą chorobę lżej lub wręcz bezobjawowo, inni zaś dużo ciężej. Istnieje wiele przyczyn, które decydują o tej różnicy, w tym wiek pacjenta czy obecność chorób współistniejących.

Okazało się niedawno, że pewną rolę odgrywać mogą również czynniki genetyczne. Naukowcy wykazali, iż warianty genów znajdujących się na chromosomie 3 mogą sprawiać, że u osoby zakażonej koronawirusem wystąpią ciężkie objawy choroby COVID-19.

W najnowszych badaniach udało się wykazać, że te warianty genów są niemal identyczne z wariantami genetycznymi obecnymi 50 tys. lat temu u neandertalczyków zamieszkujących południową Europę. Dalsze analizy genetyczne pozwoliły na sprecyzowanie, że te warianty genów trafiły do naszego genomu – w wyniku krzyżowania się naszych przodków z neandertalczykami – już ok. 60 tys. lat temu.

„To uderzające, że genetyczne dziedzictwo przejęte od neandertalczyków ma tak tragiczne konsekwencje w trakcie obecnej pandemii” – komentuje genetyk, prof. Svante Paabo, który kierował zespołem z Uniwersytetu Technologicznego na Okinawie (Japonia).

Naukowcy zbadali ponad trzy tysiące ludzi, w tym pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkich objawów COVID-19, jak i pacjentów, którzy lżej przechodzili chorobę.

Zidentyfikowany obszar na trzecim chromosomie jest długi, tworzy go bowiem 49 400 par zasad. Warianty genetyczne odpowiedzialne za większą podatność na COVID-19 są ze sobą powiązane. Jeżeli pacjent ma jeden z nich, wówczas jest bardzo prawdopodobne, że będzie miał również wszystkie 13.

Naukowcy potwierdzili, że warianty genetyczne pochodzą od neandertalczyków w wyniku krzyżowania się z nimi. Analizy genetyczne wykluczyły, że ich źródłem mógł być wspólny ewolucyjny przodek obu podgatunków, który żył ok. 550 tys. lat temu.

Zdaniem badaczy, pacjenci, którzy odziedziczyli neandertalskie warianty genów, mogą mieć do trzech razy większe ryzyko wystąpienia silnych objawów, przy których wymagane jest zastosowanie respiratora.

Neandertalskie warianty genów nie są równomiernie rozmieszczone w światowej populacji. Dla przykładu w południowej Azji nosicielami tych wariantów jest ok. 50 proc. populacji, podczas gdy we wschodniej Azji praktycznie nie występują.

Więcej na ten temat: https://www.oist.jp/news-center/press-releases/ancient-neanderthal-hand-severe-covid-19 (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera