Ozon skuteczny w dezynfekcji koronawirusów - potwierdziły badania

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niskie stężenie ozonu jest wystarczające do skutecznej neutralizacji koronawirusów, a jednocześnie nie jest szkodliwe dla ludzi, co potwierdziły badania japońskich specjalistów. Metoda ta może być stosowana w szpitalach i poczekalniach dla pacjentów.

Reuters informuje, że do zniszczenia koronawirusa wystarczające jest użycie ozonu o koncentracji na poziomie zaledwie 0,05-0,1 ppm (cząsteczek na milion). Wskazują na to badania, jakie przeprowadzili specjaliści prywatnego Uniwersytetu Medycznego Fujita w Toyake w Japonii. Jednocześnie zaznaczają oni, że takie stężenie ozonu nie jest szkodliwe dla ludzi. Za takie uznaje się natomiast koncentrację tego gazu na poziomie od 1 do 6 ppm, która pozwala unicestwić wiele patogenów.

Japońscy badacze przeprowadzili próby w komorach i wykazali, że ozonem w niskim stężenie można w ciągu 10 godzin unieszkodliwić ponad 90 proc. koronawirusów.

„Transmisja kolejnych koronawirusów może zostać zredukowana dzięki ciągłemu stosowaniu ozonu w tak niskim stężeniu, nawet w tych miejscach, w których przebywają ludzie” – zapewnia główny autor badań Takayuki Murata. Dodaje, że ozonowanie jest szczególnie wydajne przy większej wilgotności powietrza.

Technika ozonowania w zmaganiach z pandemią była badana przez specjalistów w Georgia Institute Technology. Z tych prób wynika, że jest ona skuteczne do dezynfekcji przedmiotów ochronnych, takich jak gogle i odzież. W szpitalu uniwersyteckim Fujita ozon wykorzystuje się do dezynfekcji w poczekalniach i pomieszczeniach dla pacjentów. (PAP)

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2060 r. liczba nowych przypadków demencji wzrośnie w USA do 1 mln rocznie

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: szklanka mleka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera