Eksperci: mężczyźni wciąż nie wykazują czujności onkologicznej

Wiele kobiet zdaje już sobie sprawę, że wcześnie wykrycie raka piersi zwiększa szanse na skuteczne leczenie, jednak mężczyźni wciąż nie wykazują podobnej czujności onkologicznej, szczególnie dotyczącej męskich nowotworów, w tym głównie raka prostaty – alarmują eksperci.

„Paradoksalnie właśnie teraz jest najlepszy czas na mądre inwestycje w zdrowie” – przekonuje dr Stefan W. Czarniecki, ordynator Oddziału Urologii HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty w Carolina Medical Center w Warszawie. Dotyczy to szczególnie raka prostaty, najczęściej występującego u mężczyzn nowotworu.

Zachorowalność z powodu raka prostaty wciąż rośnie we wszystkich krajach uprzemysłowionych, w tym również w Polsce. Według Global Burden of Disease, w 2020 r. rak prostaty będzie rozpoznany u 1,3 miliona mężczyzn na całym świecie, a umrze z jego powodu aż 380 tys. pacjentów. W Polsce jest to już najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Co roku jest on wykrywany już u około 16 tys. z nich.

„To statystyki, które możemy i powinniśmy radykalnie ograniczać” – podkreśla Stefan W. Czarniecki cytowany w informacji przekazanej PAP. Tym bardziej, że liczba zachorowań z powodu raka prostaty stale rośnie, co związane jest głównie ze starzeniem się społeczeństwa. U starszym osób ryzyko tego nowotworu, jak i wielu innych, jest znacznie większe. Można jednak znacznie zmniejszyć ryzyko raka. Ważne jest wczesne jego wykrycie, by w jak najlepszym okresie zastosować skuteczne leczenie.

Zdaniem specjalisty wczesne wykrycie pozwala wyleczyć tę chorobę u 9 na 10 mężczyzn. Niestety, wielu mężczyzn nie wykazuje odpowiedniej czujności onkologicznej.

„O ile w przypadku raka piersi lata kampanii edukacyjnych i medialnych przyniosły wymierne efekty w postaci większej świadomości i czujności onkologicznej kobiet, to w przypadku raka prostaty ten cel jest wciąż przed nami. Potrzeba wielu kampanii informacyjnych skierowanych do mężczyzn, by panowie docenili wagę zdrowego stylu życia i regularnych badań profilaktycznych. Choć trzeba przyznać, że pierwsze zmiany na lepsze da się już zauważyć” – twierdzi prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej Anna Kupiecka.

W przypadku raka prostaty wczesne wykrycie umożliwia zastosowanie zabiegów minimalnie inwazyjnych, pozwalających zachować lepszą jakości życia pacjenta po przebyciu leczenia. „To na przykład operacje laparoskopowe i robotowe, oszczędzające pęczki naczyniowo-nerwowe, a z zakresu farmakoterapii hormonoterapia, która może zahamować rozwój przerzutów nawet o całe lata” – przekonuje Stefan W. Czarniecki.

W okresie pandemii można skorzystać z telekonsultacji. "Pozwalają one nie tylko na zdalną ocenę stanu zdrowia pacjenta, monitorowanie procesu jego leczenia, ale także na wypisywanie e-recept oraz e-skierowań. Telekonsultacje to także szansa na zwiększenie dostępności do porad specjalistów, nawet z odległych części kraju" – twierdzi specjalista. Jego zdaniem wielu mężczyzn właśnie teraz, w dobie ograniczeń związanych z epidemią, ma czas, by zaplanować badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty.

„Rak prostaty rozwija się skrycie. Najczęściej nie daje absolutnie żadnych objawów. Zatem nie warto zwlekać” – przekonuje dr Czarniecki. (PAP)

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: problem próchnicy zębów w Polsce się nie zmniejsza

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ We wtorek rusza Śląskie Forum Młodych poświęcone transplantacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera