Uczelnie i instytucje

W Warszawie otwarto Laboratorium Biologii RNA

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Poznaniem mechanizmów regulacyjnych genów będzie się zajmować Laboratorium Biologii RNA, otwarte w czwartek w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie. Jego kierownikiem został prof. Andrzej Dziembowski.

"Żyjemy w erze post-genomicznej, czyli w czasach, kiedy znamy już wszystkie geny i identyfikujemy mutacje, które prowadzą do chorób genetycznych lub nowotworowych" - mówi cytowany w komunikacie przesłanym PAP przez MIBMiK prof. Andrzej Dziembowski, który pokieruje nowo otwartym laboratorium.

Naukowiec dodaje, że aby zrozumieć sposób działania genów i zaproponować nowe podejścia terapeutyczne niezbędne jest poznanie mechanizmów regulacyjnych. Zachodzą one na wielu etapach ale jednym z najciekawszych jest regulacja na poziomie RNA. Tą właśnie problematyką będzie zajmować się nowo powstałe laboratorium.

Prof. Andrzej Dziembowski jest biologiem, autorem publikacji opisujących mechanizmy post-transkrypcyjnej regulacji ekspresji genów oraz tego, jak jej zaburzenia prowadzą do rozwoju chorób człowieka. W 2018 r. był jednym z laureatów prestiżowej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, określanej czasami jako "polski Nobel". Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Kierownik nowo otwartego laboratorium przez kilka lat pracował w Centrum Genetyki Molekularnej CNRS w Gif-sur-Yvette. Oprócz stypendiów i grantów krajowych zdobył prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) dla badaczy rozpoczynających obiecujący projekt naukowy oraz granty 6. i 7. Programu Ramowego UE. Publikował artykuły naukowe w prestiżowych czasopismach z zakresu biologii molekularnej, m.in. w: "Nature", "Cell", "Nature Structural and Molecular Biology" czy w "Nature Communications".

Nowe Laboratorium Biologii RNA powstało dzięki środkom programu ERA Chairs Horyzont 2020, w ramach projektu "MOlecular Signaling in Health and Disease - Interdisciplinary Centre of Excellence" (MOSaIC).

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Wrocławski: uczelnia nie potępi publicznie Izraela za wojnę w Strefie Gazy

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera