Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
14.10.2019 aktualizacja 14.10.2019

Gowin: szybszy wzrost nakładów na naukę musi być priorytetem

PAP/Jacek Bednarczyk; 14.10.2019; Kraków PAP/Jacek Bednarczyk; 14.10.2019; Kraków

Zdecydowanie szybszy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe musi być priorytetem – zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin, który zapowiedział, że chciałby zapoczątkować nową dyskusję na temat priorytetów polskiego państwa.

„Wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich będzie przyspieszenie tego, co w zdecydowanie niedostatecznym stopniu udało się mnie samemu i nam wszystkim osiągnąć w ostatnich czterech latach: chodzi o przyspieszenie tempa wzrostu nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe” – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który w poniedziałek wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Jak przypomniał, ustawa o nauce i szkolnictwie wyższym gwarantuje „coroczny, systematyczny wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w stosunku do PKB, ale tempo tego wzrostu nie jest imponujące”. „Chciałbym moim dzisiejszym wystąpieniem, po wczorajszych wyborach, zapoczątkować nową dyskusję na temat priorytetów polskiego państwa” – zapowiedział.

Gowin postawił tezę, że „zdecydowanie szybszy wzrost nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe musi być priorytetem”, ponieważ – zaznaczył – bez tego Polska nie będzie nowoczesnym krajem.

Minister wskazał na rolę uczelni pedagogiczno-humanistycznych, które zapewniają, jak mówił, „odpowiednie zasilanie tego, co przecież jest rdzeniem tożsamości kulturowej”. „Nauki humanistyczne tworzą, rozwijają tę wspólnotę kulturową” – powiedział wicepremier.

Jak przyznał, ma świadomość tego, że spora część środowiska humanistycznego nie jest zadowolona z rozwiązań przyjętych w nowej, wcielanej w życie ustawie o nauce i szkolnictwie wyższym. Zapowiedział też prace nad „paktem dla polskiej humanistyki” i zaproszenie środowiska humanistycznego do rozmów nad sposobami rozwoju nauk humanistycznych.

Wicepremier przypomniał, że co roku Polska wpłaca do budżetu unijnego 3 proc. na naukę, a wykorzystuje z tego budżetu zaledwie 1 proc. „Mówiąc krótko z pieniędzy polskich podatników finansowane są badania naukowe we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i innych krajach. I to się musi zmienić” – podkreślił minister.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024