Zachowanie prospołeczne to domena kobiecego mózgu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Działania prospołeczne silniej aktywują układ nagrody w mózgach kobiet, a działania egoistyczne w mózgach mężczyzn – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Zuryskiego w Szwajcarii.

Podczas eksperymentów behawioralnych szwajcarscy badacze wykazali, iż kobiety są zazwyczaj bardziej hojne niż mężczyźni, jeśli chodzi się o dzielenie z innymi określoną kwotą pieniędzy. W momencie podejmowania decyzji o zrobieniu czegoś dobrego dla innych ludzi u kobiet dochodzi do silniejszego pobudzenia prążkowia – części mózgu powiązanej z układem nagrody. Oznacza to, iż zachowania prospołeczne sprawiają kobietom przyjemność.

U mężczyzn prążkowie zostaje silniej pobudzone w momencie dokonywania decyzji o charakterze egoistycznym.

Zablokowanie układu nagrody przy pomocy środków farmakologicznych sprawia, że kobiety stają się bardziej egoistyczne, a mężczyźni bardziej prospołeczni.

Chociaż różnice w kwestii zachowań prospołecznych i egoistycznych występują wśród kobiet i mężczyzn na poziomie biologicznym, nie muszą być one wrodzone. Zdaniem specjalistów mogą one powstawać na skutek wychowania.

„Systemy związane z nagrodą i uczeniem się funkcjonują w mózgu na zasadzie ścisłej kooperacji. Badania empiryczne pokazują, że dziewczynki są chwalone za zachowania prospołeczne, co sugeruje, że ich układ nagrody uczy się oczekiwać gratyfikacji za pomaganie innym. W związku z tym zaobserwowane przez nas różnice międzypłciowe mogą być konsekwencją odmiennych oczekiwań społecznych w stosunku do kobiet i mężczyzn” – tłumaczy Alexander Soutschek, jeden z autorów badania.

Wyniki badania publikuje czasopismo „Nature Human Behaviour” (DOI: 10.1038/s41562-017-0226-y). (PAP)

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

  • Fot. materiały prasowe organizatora 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

    Kino o niezwykłych ludziach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera