Nauka dla Społeczeństwa

02.06.2023
PL EN
24.07.2017 aktualizacja 24.07.2017

Zbyt długa praca grozi arytmią serca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zbyt długie wysiadywanie w pracy, przekraczające 35-40 godzin tygodniowo, zwiększa ryzyko migotania przedsionków, arytmii serca grożącej udarem mózgu, niewydolnością serca i przewlekłym zmęczeniem – sugerują badania opublikowane przez „European Heart Journal”.

Główny autor badania dr Mika Kivimaki z University College London twierdzi, że wskazują na to dziesięcioletnie obserwacje ponad 85 tys. osób zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji i Finlandii. Wszyscy w chwili rozpoczęcia badania mieli średnio 43 lata i nie mieli żadnej arytmii serca.

Większość badanych (63 proc.) pracowało nie dłużej niż 35-40 godzin tygodniowo. Jednak ci, którzy przesiadywali w biurze co najmniej 55 godzin tygodniowo o 40 proc. częściej doświadczali migotania przedsionków.

Dr Kivimaki twierdzi, że rezultaty tych badań są dla niego zaskakujące, ponieważ spodziewał się, że zbyt długie przesiadywanie w pracy bardziej grozi chorobą niedokrwienną serca. Jednak badania, jakie przeprowadził wraz ze swym zespołem sugerują, że intensywna praca bezpośrednio związana jest z migotaniem przedsionków.

Wykazano również, że osoby, które dłużej pracują częściej są otyłe, palą papierosy, nadużywają alkoholu i są mniej aktywne fizycznie.

Dr Lucas Boersma i dr Bakhtawar Mahmoodi ze szpitala w Nieuwegein w Holandii w komentarzu do badań twierdzą, że ryzyko arytmii zależy od tego jak poszczególne osoby znoszą intensywną pracę. Duży wpływ ma również styl życia, przede wszystkim palenie tytoniu, odżywianie i aktywność fizyczna.

„Wiele zależy również od tego, jaką wykonujemy pracę i jak bardzo jest ona stresująca, czy wymaga częstych podróży i przesiadywania w biurze w różnych porach dnia” - dodaje dr Boersma. (PAP)

zbw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023