Motocykl studentów Politechniki Wrocławskiej najlepszy na zawodach w Barcelonie

Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych z motocyklem LEM Falcon. Fot. mat. zespołu.
Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych z motocyklem LEM Falcon. Fot. mat. zespołu.

Motocykl skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskie zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej na zawodach Smart Moto Challenge w Barcelonie. Elektryczny pojazd o nazwie LEM Falcon zwyciężył również w konkurencjach dynamicznej i statycznej.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, motocykl został skonstruowany przez studentów działających w Kole Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych.

Lem Falcon to elektryczny motocykl crossowy. Pojazd waży 92 kg. Został zbudowany m.in. z aluminium, karbonu i kewlaru. Moc jego silnika to 8 kW, a zasięg – 70 km. Może rozpędzić się maksymalnie do 130 km na godz. Ma trzy tryby jazdy – eko, szosowy i crossowy – podał Charytoniuk.

Lem Falcon podczas zakończonych w niedzielę w Barcelonie zawodów Smart Moto Challenge zdobył pierwsze miejsce w konkurencji statycznej, gdzie oceniano biznesplan oraz szczegóły techniczne pojazdu oraz w konkurencji dynamicznej, gdzie motocykl przechodził testy sprawnościowe i na przyśpieszenie. Pojazd brał udział również w wyścigach na torze asfaltowymi i crossowym.

„Po podliczeniu wszystkich rezultatów okazało się, że reprezentanci PWr triumfowali również w klasyfikacji generalnej” - podał Charytoniuk.

W zawodach Smart Moto Challenge wzięło udział łącznie 12 pojazdów zaprojektowanych przez studentów z Rosji, Ukrainy, Hiszpanii i Polski. Motocykle ścigały się na torze Circuit de Catalunya w pobliżu Barcelony.

Budowa motocykla skonstruowanego przez studentów wrocławskiej uczelni kosztowała około 200 tys. zł.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wynalazek naukowczyni z Gdańska pomoże w walce z przestępcami

  • Fot. archiwum Jakub Włodarczyk.

    Czy w kosmosie leki z polimerową „osłoną” będą trwalsze? Sprawdzą to badacze z Zabrza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera