Nauka dla Społeczeństwa

10.12.2022
PL EN
27.06.2017 aktualizacja 27.06.2017

Kraków/ Powstał nowoczesny budynek Instytutu Nauk Geologicznych UJ

Nowy Instytut Nauk Geologicznych UJ, źródło: Biuro Prasowe UJ Nowy Instytut Nauk Geologicznych UJ, źródło: Biuro Prasowe UJ

System zarządzania budynkiem - BMS, dachowo-fasadowe instalacje fotowoltaiczne, gruntowe pompy ciepła i zielony dach – to niektóre atuty najnowszej inwestycji Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli siedziby Instytutu Nauk Geologicznych UJ (ING UJ) na Kampusie 600-lecia.

Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w poniedziałek. Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2014 r. i trwały 20 miesięcy. Czterokondygnacyjny budynek, o powierzchni całkowitej 5,8 tys. m kw. i kubaturze 23,4 tys. m sześc., powstał przy ul. Gronostajowej 3a. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Nowa siedziba ING UJ jest ogrzewana ciepłem Ziemi, a energia elektryczna w pogodne dni jest generowana w większości ze światła słonecznego.

„Na dachu oraz na fasadzie południowo-zachodniej zainstalowaliśmy przyjazną środowisku instalację fotowoltaiczną, która dzięki Słońcu generuje energię elektryczną. Dzięki tej instalacji zmniejszą się koszty związane z eksploatacją obiektu. Dodatkowo nasz budynek ogrzewany jest wyłącznie naturalnym ciepłem Ziemi, przy pomocy zamontowanych pomp ciepła. Cała instalacja to 55 pionowych odwiertów, z których każdy ma 110 m głębokości - wyjaśniła dr Beata Dziubińska z ING UJ.

Jak dodała, zielony dach obiektu odzwierciedla naturalne środowisko Jury Krakowsko-Częstochowskiej. „Posadzona roślinność nie wymaga znacznej ingerencji człowieka, dzięki czemu minimalizuje się koszty utrzymania. Miejsce to służy również do celów dydaktycznych. Widać stąd panoramę geologiczną Krakowa i okolic, w tym m.in. Dolinę Wisły, zrąb Wawelu i Sowińca, Płaskowyż Ojcowski czy Górę Pychowicką" - zauważyła.

Na parterze budynku znajduje się aula główna na 105 miejsc. Na pierwszym piętrze studenci mają do dyspozycji siedem sal dydaktycznych, bibliotekę z czytelnią, salę komputerową oraz dwa pomieszczenia rekreacyjne, w których mogą odpocząć w przerwie między zajęciami, co jest nowością na UJ.

Pozostałe kondygnacje mieszczą 16 specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę. Są to m.in.: Pracownia szlifierska, Pracownia preparatyki mikroskamieniałości, Pracownia kruszenia i przesiewania skał, Pracownia sedymentologiczna i preparatyki skał, Pracownia komputerowa/kartografii geologicznej.

Oprócz laboratoriów w budynku znajdują się pokoje pracowników naukowych i administracyjnych, studenckiego koła naukowego, sala konferencyjna oraz pokój profesorski, w którym zgromadzono liczne pamiątki po wielkich uczonych uniwersyteckich nauk o Ziemi.

Nowy budynek został zaprojektowany i wybudowany z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono go w system zarządzania BMS (system zarządzania budynkiem), który - jak podała uczelnia w komunikacie prasowym - jest ważnym elementem inteligentnego budownictwa. „To zintegrowany system, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu" - czytamy w informacji UJ.

Przetarg na budowę ING UJ ogłoszono w systemie „zaprojektuj i buduj". Najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 35,6 mln zł, złożyło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones. Wykonawca zlecił dokumentację projektową pracowni ION Architekci z Krakowa, po czym uzyskał niezbędne decyzje i pozwolenia.

Siedziba Instytutu Nauk Geologicznych UJ, obok powstającego w sąsiedztwie Wydziału Chemii, to ostatni etap rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

Program Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 r. Na jego realizację, wraz z późniejszymi nowelizacjami ustawy, przeznaczono 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 940 mln zł. Wkrótce do nowo wybudowanego budynku na Kampusie UJ przeprowadzi się Wydział Chemii. (PAP)

bko/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022