Naukowcy "wytrenują" mózg seniorów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Co najlepiej wpływa na sprawność umysłu osób starszych: bieżnia, krzyżówki czy inna forma aktywności? Naukowcy z SWPS i Instytutu Nenckiego PAN chcą porównać korzyści płynące z zastosowania trzech różnych form treningu mózgu: poznawczego, aktywności fizycznej i społecznej. Do udziału w badaniu zapraszają osoby w wieku od 65 do 78 lat.

Usprawnienie starzejącego się mózgu i przedłużenie okresu jego prawidłowego funkcjonowania jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego treningu - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu SWPS i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Elżbiety Szeląg planuje sprawdzić, które formy aktywności dają najlepsze efekty u starzejących się osób.

Naukowcy do udziału w swoim badaniu zapraszają osoby wieku od 65 do 78 lat o dobrym stanie zdrowia. W ramach badania ocenią poziom funkcjonowania umysłu seniorów w zakresie funkcji poznawczych, po czym sprawdzą, jak - po odpowiednim treningu - różne ćwiczenia wpływają na sprawność intelektualną osób starszych.

\"Choć trudno wyznaczyć granicę między dorosłością a starością, obowiązuje założenie, że stanowi ją 65 rok życia, gdy pojawiają się pierwsze oznaki ubytków funkcjonowania poznawczego\" - tłumaczy prof. Elżbieta Szeląg. - \"Wnioskowanie na temat kondycji umysłu jedynie na podstawie wieku osoby nie ma racji bytu ze względu na istniejące znaczne różnice indywidualne. Jednak na tym etapie życia zazwyczaj pogorszeniu ulegają między innymi procesy pamięci, uczenia się, uwagi, planowania, podejmowania decyzji i tempa opracowywania informacji\" - dodaje badaczka.

W ocenie poziomu funkcjonowania umysłu wspomoże naukowców m.in. \"Dr Neuronowski\" - autorski trening poznawczy w postaci programu komputerowego. Program ten składa się z dziewięciu modułów, które zawierają łącznie 46 gier komputerowych usprawniających poszczególne funkcje poznawcze: świadomość fonologiczną, słuch fonematyczny, rozumienie mowy, sekwencjonowanie dźwięków, a także pamięć, szybkość reagowania, uwagę i funkcje wykonawcze. Trening będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości konkretnej osoby oraz umożliwi bieżące monitorowanie jej postępów. Na potrzeby projektu naukowcy ulepszyli algorytmy treningowe - w związku, z czym spodziewają się wystąpienia lepszych efektów terapeutycznych.

W ramach przygotowania uczestników do udziału w projekcie, organizatorzy umożliwią im nieodpłatne skorzystanie z badań takich jak audiometryczne badanie słuchu, testy neuropsychologiczne, EEG (badanie bioelektrycznej aktywności mózgu) oraz rezonans magnetyczny. Sam trening będzie trwał osiem tygodni, w trakcie których seniorzy będą wykonywać dostosowane do ich wieku ćwiczenia. Zajęcia mają odbywać się trzy razy w tygodniu po 45 minut.

Po zakończeniu cyklu treningowego, uczestnicy ponownie przejdą wykonane na wstępie badania. Część uczestników zostanie ponadto zaproszona do udziału w porównawczych badaniach, które odbędą się dwa miesiące po zakończeniu treningu. Podobnie jak w fazie w fazie wstępnej i końcowej, zostaną u nich wykonane testy neuropsychologiczne, dzięki którym możliwe będzie poznanie trwałości efektów zajęć.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 r. średnia długość życia mężczyzny wzrośnie do ok. 83 lat, a kobiety do ok. 88 lat. Dla porównania, w roku 1950 statystyczny Polak żył średnio ok. 56 lat, a Polka ok. 62 lata. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców wynika, że średnia długość życia w Polsce i na świecie będzie nadal wzrastać - stąd jednym z kluczowych wyzwań cywilizacyjnych jest zapewnienie starszym osobom właściwego poziomu życia i opieki zdrowotnej.

Choć nurt wspomagania mocy umysłu osób w podeszłym wieku jest szeroko reprezentowany w najnowszych publikacjach i materiałach kongresowych, do tej pory nikt nie opisał porównawczej oceny korzyści poznawczych różnych form interwencji w jednym badaniu. Jak zapowiadają naukowcy z Uniwersytetu SWPS i Instytutu im. Nenckiego PAN, wykonane przez nich analizy będą stanowiły ważny wkład w określenie najlepszego rodzaju terapii dla osób zdrowych w starszym wieku.

Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się osoby w wieku od 65 do 78 lat o dobrym stanie zdrowia. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 22 5892 280 w godz. 9.30-16.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Psycholog: dobra relacja z ojcem to fundament na całe życie

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Szopa: warto, aby joga była oparta na dowodach naukowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera