Nauka dla Społeczeństwa

24.03.2023
PL EN
07.02.2017 aktualizacja 07.02.2017

Wiceminister nauki: warto promować polską naukę w Wielkiej Brytanii

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii (PolSoc) promować polską naukę w Zjednoczonym Królestwie, finansując wizyty wybitnych polskich naukowców na brytyjskich uczelniach.

Chcemy zainteresować brytyjskich studentów i naukowców polskimi badaniami. Dlatego sfinansujemy wizyty i wykłady wybitnych polskich uczonych na brytyjskich uczelniach - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski.

Wiceminister Łukasz Szumowski opowiedział w rozmowie z PAP, jak pod koniec stycznia br. uczestniczył w Cambridge w kongresie polskich stowarzyszeń studenckich w Wielkiej Brytanii. "Jestem pod dużym wrażeniem, co młodzi aktywni ludzie mogą zdziałać!" - skomentował Łukasz Szumowski. Dodał, że polskie organizacje studenckie działają naprawdę prężnie na wielu brytyjskich uczelniach, które często są w europejskiej czołówce szkół wyższych.

Jak poinformował wiceminister, MNiSW we współpracy z PolSocami chce organizować wyjazdy wybitnych polskich uczonych do Wielkiej Brytanii. Tam naukowcy ci mogliby opowiadać o swoich badaniach - m.in. na wykładach i spotkaniach ze studentami i naukowcami. "Ci najlepsi polscy uczeni, z wybitnym dorobkiem, którzy są rozpoznani na świecie, są znakomitymi ambasadorami jakości naukowej w Polsce. Będą mogli pokazać, że w Polsce, jeśli chodzi o naukę, dzieje się wiele dobrego" - powiedział. Dodał, że być może dzięki temu Polska będzie się bardziej jawiła jako kraj, który może być ciekawym partnerem naukowym i ciekawym miejscem do studiowania.

"W państwach, gdzie stowarzyszenia Polaków nie działają równie prężnie, zorganizowanie przez ministerstwo wyjazdów czy wykładów uczonych byłoby większym wyzwaniem" - zwrócił uwagę rozmówca PAP. I dodał, że ministerstwo chce w takich inicjatywach wspierać polskie stowarzyszenia studentów finansowo, organizacyjnie, a także pomagać w kontaktach z najlepszymi uczonymi. "Ale pobyt i wykłady muszą już studenci zorganizować i zrealizować sami, na miejscu" - zaznaczył.

Szumowski zdaje sobie sprawę, że na najlepszych brytyjskich uczelniach polscy naukowcy będą musieli walczyć o uwagę z uczonymi z wielu innych krajów. "Konkurencja jest spora, ale jeżeli te uczelnie to najlepsze miejsce do uprawniana nauki, to powinniśmy tam być" - skomentował.

Resortowi nauki zależy też na tym, aby polscy studenci, którzy studiowali na zagranicznych uczelniach, kontynuowali swoją karierę akademicką w Polsce. "Dla tych, którzy chcą wrócić, powstaje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), która będzie potężnym narzędziem, wspierającym powroty" - zwrócił uwagę wiceminister. NAWA ma nie tylko usprawniać powroty polskich studentów czy badaczy do Polski, ale ma też wspierać zagranicznych badaczy, którzy chcą pracować w naszym kraju. NAWA ma także wspierać wymianę akademicką studentów i badaczy pomiędzy Polską i innymi krajami.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023