Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
23.09.2016 aktualizacja 23.09.2016

Człowiek i jego ewolucyjna przeszłość - na konferencji w Toruniu

"Genetyczny portret" mieszkańców Europy, wierzenia i praktyki religijne z perspektywy ewolucyjnej czy kwestia altruizmu to niektóre tematy konferencji nt. ewolucji człowieka i antropologii, jaka w końcu września odbędzie się w Toruniu. Jednym z gości będzie uznany na świecie antropolog Robin Dunbar.

III Międzynarodowa Konferencja PTNCE odbędzie się w Toruniu w dniach 28-30 września. Organizatorami są Polskie Towarzystwo Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE) i Centrum Badań nad Ewolucją Języka (CLES).

W roli wykładowców plenarnych wystąpią Robin Dunbar z University of Oxford (Wielka Brytania), Tamás Bereczkei z Uniwersytetu w Peczu (Węgry) oraz Tomasz Grzybowski z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Antropolog i psycholog ewolucyjny Robin Dunbar zajmuje się ewolucją społeczną ludzi i naczelnych. Jest znany m.in. jako twórca tzw. Liczby Dunbara i hipotezy, zgodnie z którą istnieje maksymalna liczba ludzi - ok. 150, z którymi jedna osoba jest w stanie utrzymać w miarę stabilne i regularne relacje. Na konferencji wygłosi on wykład na temat czasu w ewolucji człowieka.

Psycholog Tamás Bereczkei zajmuje się m.in. ewolucją altruizmu, kwestią mechanizmów wyboru partnera i koncepcją inteligencji makiawelicznej, której poświęci wykład ("Jak procesy ewolucyjne kształtowały nasze zdolności umysłowe i społeczne, stanowiące podstawę dla strategii manipulacji").

Genetyk Tomasz Grzybowski zajmuje się m.in. genetyką populacyjną i filogenetyką, które wykorzystuje do rekonstrukcji prehistorii populacji ludzkich. Prowadzi badania dawnych populacji Eurazji Zachodniej i Wschodniej. Na konferencji zaprezentuje "genetyczny portret" mieszkańców Europy mówiących językami słowiańskimi.

Konferencja rusza w środę (28 września), ale większość wykładów zaplanowano na czwartek i piątek. Wyniki badań prowadzonych wśród społeczności myśliwych i zbieraczy, poświęconych "znaczeniu miłości", przedstawi psycholog z Uniwersytetu Wrocławskiego, Piotr Sorokowski. Z kolei Konrad Talmont-Kamiński z Wydziału Psychologii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie spojrzy na wierzenia i praktyki religijne z perspektywy ewolucyjnej.

O tym, czy nasi przodkowie - ludzie współcześni reprezentujący tzw. kulturę aszelską - wykazywali preferencje do określonych narzędzi kamiennych w zależności od płci - opowie Martin Hromada z Uniwersytetu Preszowskiego (Słowacja). Natomiast Petr Tureček z Uniwersytetu Karola w Pradze ustali, czy - jeśli chodzi o poszukiwania partnera - ludzie faktycznie mają swoje "typy". O mało oczywistych zmianach na twarzy, jakie można obserwować na twarzy kobiet po menopauzie lub wielodzietnych matek, opowiedzą (w dwóch niezależnych wykładach poświęconych ukrytym kosztom reprodukcji) Magdalena Klimek oraz Urszula Marcinkowska z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Planowane są też wykłady dotyczące m.in.: moralnych osądów marnowania żywności obserwowanych wśród mieszkańców Indonezji, Tanzanii i Polski; ewolucji barwy oczu; kontaktu wzrokowego; wpływu fazy cyklu menstruacyjnego albo zdrowia na postrzeganie atrakcyjności danej osoby.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024