Najciekawsze projekty EUCYS 2016

Nowa metoda rozpoznawania raka, proteza stawu pokryta materiałem naśladującym zęby ślimaka, rękawiczka–pianino, czuła skarpetka – to niektóre z 91 projektów zgłoszonych do europejskiego konkursu młodych naukowców EUCYS 2016, który trwa w Brukseli.

Choć konkurs zaczął się w czwartek, oficjalne otwarcie odbyło się w piątek, w ratuszu przy Grand Place. Oprócz oficjalnych przemówień młodzi naukowcy mieli okazje zobaczyć iluzjonistę ery Facebooka, wyciągającego z Ipada pomarańcze i piłki tenisowe. Jednak znacznie bardziej emocjonująca będzie na pewno poniedziałkowa ceremonia wręczenia nagród.

Wśród zgłoszonych projektów znalazł się m.in. pomysł Katherine Renee Teeter z Kanady. Niedawne badania dowiodły, że najtwardszym materiałem wytwarzanym przez żywe organizmy są zęby żyjących na skałach ślimaków – czaszołków. Jak wykazała Teeter, powłoka o składzie podobnym do ślimaczych zębów pozwoliłaby na konstruowanie trwalszych protez stawów.

Frederike Moll Engesgaard z Danii opracował metodę wczesnego wykrywania nowotworów na podstawie obecności we krwi specyficznych białek, nieco podobnych do białek wytwarzanych przez łożysko.

Anaelle Mangin, Arthur Cornet i Guillaume Dubois z Francji stworzyli grającą rękawiczkę, do której wystarczy podłączyć głośnik czy słuchawki, aby móc grać poruszając palcami. W wersji demonstracyjnej gra jak pianino, ale równie dobrze może to być obój lub fletnia Pana.

Niezwykłe rozwiązanie problemu dystrofii rogówki (wtręty w rogówce zaburzające widzenie) znaleźli Luc Regis Baudinaud, Floorent Alexis Baubet i Alexis Nabil Bossard. Na umieszczanych w okularach ekranach wyświetlany jest obraz z kamery zniekształcony w taki sposób, że pacjent widzi wyraźnie.

Trzy panie z Belgii - Ihssane Azzam, Marylen Sun i Florence Bridoux zajęły się lotem owadów, zwłaszcza motyli. Być może pojawią się latające w ten sposób drony. Na razie trzeba się zadowolić śmigłami – metoda pomiarowa Joona Broeckaerta i Eike Handstanger (też z Belgii) pozwoli wybrać najwydajniejsze.

Jako że porozumienie z osobami autystycznymi bywa trudne, Kyyley Noelle Ting z Kanady zaproponowała system oceniający poziom występującego u nich stresu na podstawie pomiaru elektrycznej oporności skóry.

Leki, które przyjmujemy, są w dużej części wydalane i zanieczyszczają środowisko, co w przypadku antybiotyków sprzyja powstawaniu opornych na nie superbakterii. Savvas Kyriakidis, Michalis Onoufriou i Andreas Symillides z Cypru opracowali technologię pozwalającą oczyścić ścieki z antybiotyków z pomocą światłą słonecznego i tlenu.

Nasza cywilizacja wytwarza mnóstwo elektronicznych śmieci. Austriacy Simon Hofer, Elias Vigl i Simon Marxgut udoskonalili proces ich recyklingu. Pozwala nie tylko odzyskać metale i wykorzystać energię zawartą w plastikach, ale i przerobić kondensatory ceramiczne oraz włókno szklane z płytek drukowanych na odpowiednik klinkieru.

Adam Amor Urmos (reprezentujący Szkoły Europejskie) opracował wyjątkowo tanie czujniki z celofanu i barwników spożywczych, których zmiany zabarwienia pozwalają dokładnie ocenić smartfon – w tym wypadku służący za kolorymetr.

Co można zrobić dla poruszającego się na wózku brata z zespołem Downa? Jak dowodzi brytyjski przykład Rogana Colina Michaela Mc Gilpa i jego kolegów Po Yin-Chau oraz Ethana Lee Dunbar-Bakera – można zbudować hot roda, samochód osiągający prędkość ponad 350 kilometrów na godzinę. Bracia twierdzą, że to bezpieczny pojazd. Samochód powstał w całości ze złomu – Roganowi i jego kolegom konstrukcja zabrała tylko trzy miesiące, przynosząc całej trójce w macierzystym kraju tytuły Młodych Inżynierów Roku. Dzięki wykorzystaniu elementów z motocykla kierowca nie musi używać nóg - nie tylko kieruje, ale także hamuje i przyspiesza. Zmianę biegów zapewnia automatyczna skrzynia.

Sterowanie maszyn myślą staje się rzeczywistością (jak w przypadku protez kończyn). Islandki Lilja Yr Gudmundsdottir oraz Ingibjorg Soley Einarsdottir opracowały system, który pozwoliłby za pomocą myśli sterować robotami podczas akcji ratunkowych.

Ponieważ drony mogą także szkodzić, Tassilo Constantin Schwartz z Niemiec opracował system, który automatycznie wykrywa je i namierza z pomocą kamer oraz mikrofonu kierunkowego. Wynalazca nie precyzuje, co należy zrobić po wykryciu - jednak w różnych krajach stosowany jest szeroki wachlarz opcji, od zakłócania łączności z operatorem po lasery, siatki, drony-przechwytywacze, zwykłe dubeltówki, a nawet tresowane orły.

Prawdziwym "klejnotem" wydaje się zgłoszona przez Christiana Scharfa, Paula Rathke i Friedricha Wanierke (Niemcy) nowa metoda wytwarzania sztucznych rubinów – w znacznie niższej temperaturze niż dla tradycyjnych procesów. Na razie rubiny są za małe do pierścionków, ale być może da się uzyskać znacznie większe.

Izraelczyk Botros Ousama Muallem opracował wyjątkowo tanie urządzenie wzmacniające pięciokrotnie głośność dźwięku docierającego do ucha. Wkładany do niego stożkowaty element działa jak akustyczna soczewka Fresnela i powinien rozpowszechnić się nawet w najuboższych krajach. Gdyby to nie pomagało, Fanni Toth i Roland Kisztian Horwath z Węgier opracowali aplikację do porozumiewania się z głuchoniemymi. Automatyczna kroplówka, która raz zaprogramowana może podawać kolejno szereg różnych leków bez obawy o ich interakcje, ma ułatwić życie pacjentom i pielęgniarkom. To dzieło trzech reprezentantek Izraela – Amalyi Ben Asher, Yuval Feldman oraz Tal Cohen.

Bardzo interdyscyplinarną pracę przedstawiła Naama Schor z Izraela – wykazała, że ludzie najbardziej aktywni nocą (sowy) chętniej oszukują rano, a „skowronki” — wieczorem. Potwierdza to wpływ zegara biologicznego na moralność. Mniej związany z moralnością projekt Vincenza Ludwiga Philipa Thoma ze Szwajcarii dotyczył wpływu kryzysów finansowych na zachowanie inwestorów.

Włosi – Simone Margarito i Cristina D’Amato wykorzystali pestki z wiśni do produkcji betonu. Ich „beton o smaku wiśni” nie jest szczególnie mocny, natomiast świetnie izoluje.

Zane Greta Grants oraz Daniela Gods-Romanovska przedstawiły skarpetkę potrafiącą mierzyć wywierane na nią siły. Odzież z podobnych tkanin mogłaby znaleźć zastosowanie w sporcie, rehabilitacji czy rozrywce.

W inną stronę poszli Fernando Herce Pena oraz Alfonso Mateo Aguaron – w ich przypadku nylonowe, spiralnie skręcone włókno może być wykorzystane jak mięsień (jeśli je ogrzać, kurczy się, wykonując sporą pracę).

Hiszpanki Mariana Cabaleiro Lago i Xiana Fernadez Gonzalez znalazły nowe zastosowanie dla jabłek - umieszczając je w pobliżu morza da się, na podstawie szybkości rozkładu, ocenić funkcjonowanie danego ekostystemu.

Z Brukseli Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.07.2024 EPA/Salas

    ONZ/ Guterres: świat musi się zmierzyć z "epidemią ekstremalnych upałów"

  • Fot. Adobe Stock

    USA/Powstrzymanie transmisji wirusa ptasiej grypy H5N1 może być trudniejsze, niż sądzono

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera