Nauka dla Społeczeństwa

29.01.2023
PL EN
10.09.2016 aktualizacja 18.09.2018

Nauki Przyrodnicze na Scenie - w piątek i sobotę w Poznaniu

Wykłady, przedstawienia i naukowe demonstracje prowadzone przez uczniów i nauczycieli wypełnią dwa dni Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie. Impreza odbędzie się w piątek i sobotę (16-17 września) na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu.

Festiwal jest częścią międzynarodowego projektu Science on Stage Europe Festival, który tworzy konsorcjum 29 krajów. Wykłady i pokazy realizowane są przez uczniów i nauczycieli liceów, gimnazjów i zespołów szkół. Uczestnicy festiwalu współzawodniczą, a festiwalowe jury ocenia ich dokonania i przyznaje nagrody w trzech kategoriach: eksperymenty, przedstawienia teatralne i opracowania multimedialne. Festiwal wyłoni kandydatów do polskiej delegacji (co najmniej 13-osobowej) na festiwal europejski w Debrecen (Węgry) w 2017 roku.

W ramach jubileuszowej dziesiątej edycji festiwalu można się będzie dowiedzieć np., czy przedszkolak może unieść worek wypełniony powietrzem i jaki jest wspólny problem człowieka i niedźwiedzi polarnych.

Przewidziano liczne demonstracje, podczas których będzie można się przekonać m.in. o magicznej mocy rzodkiewki i aronii, posłuchać koncertu fal dźwiękowych czy wykonać doświadczenia z użyciem balonu. W ramach prezentacji multimedialnych można się z kolei dowiedzieć, jak wygląda pomiar zanieczyszczenia światłem nocnego nieba w pobliżu miasta Sulęcin, czy skrobia jest plastikiem przyszłości i kim jest "alergiczny sierściuch".

Będą też przedstawienia, np. "Brzydotę pańskiego krawata można wytłumaczyć matematycznie", "Nie zadzieraj z maszynami prostymi" czy "Mały Książę w świecie nauki".

W czasie trwania festiwalu będzie można też oglądać wystawy: Świat przed erą cyfrową, Układ Słoneczny czy Oblicza Księżyca (zdjęcia Księżyca oraz jego kraterów wykonane przez uczniów).

Oprócz wykładów dla uczniów przewidziano również warsztaty dla nauczycieli. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie http://www.sons.amu.edu.pl/

"Uczestnicy festiwalu krajowego, i następnie - europejskiego - podnoszą kwalifikacje, przedstawią osiągnięcia dydaktyczne, wymienią doświadczenia, nawiążą nowe kontakty zawodowe i doskonalą umiejętności językowe. Doświadczenia te zostaną potem udostępnione zainteresowanym za pośrednictwem naszej witryny internetowej i na specjalnym seminarium. Dzięki temu Polska i Europa lepiej wykorzystują obiektywnie statystycznie malejące zainteresowanie tymi przedmiotami wśród kształcącej się młodzieży w kraju i w całej Unii Europejskiej" - podkreśla przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie, dr hab. Grzegorz Musiał z Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu.

Jak dodał, strona polskiej edycji festiwalu jest włączona w portal internetowy festiwalu europejskiego (http://www.science-on-stage.eu/). Uczniowie i nauczyciele mogą tam znaleźć materiały pomocne w bardziej efektywnym nauczaniu przedmiotów przyrodniczych. "Nauczyciele polscy mogą tam również uzyskać wsparcie organizacyjne i finansowe dla współpracy w realizacji wspólnych projektów dydaktycznych z nauczycielami z innych krajów" - powiedział dr Musiał.

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023