Już 27 polskich instytucji naukowych ma logo HR Excellence in Research

Już 27 polskich instytucji naukowych może posługiwać się prestiżowym logo HR Excellence in Research, które Komisja Europejska przyznaje uniwersytetom i instytutom tworzącym sprzyjające warunki pracy. Do grona docenionych dołączyły: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Instytut Włókiennictwa i Instytut Matematyki PAN.

Logo HR Excellence in Research Komisja Europejska nadaje instytucjom, które wdrażając zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, tworzą przyjazne środowisko pracy i rozwoju. Jednostki, otrzymując logo, zobowiązują się do tworzenia sprzyjających warunków pracy, rozwoju kariery oraz przejrzystych procesów rekrutacji pracowników naukowych.

Wśród nich znajduje się już 27 polskich instytucji. Niedawno do grona docenionych znakiem dołączyły: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Włókiennictwa w Łodzi oraz Instytut Matematyki PAN.

W gronie uczelni posiadających logo są już: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet SWPS, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Mogą pochwalić się nim też następujące instytuty Polskiej Akademii Nauk: Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt, Instytut Psychologii, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych we Wrocławiu, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa; Instytut Agrofizyki w Lublinie, Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Fizyki, Instytut Genetyki Roślin, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, Instytut Badań Literackich, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. J. Habera oraz Instytut Oceanologii.

Wśród innych polskich instytucji naukowych, którym przyznano HR Excellence in Research znalazły się: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Instytut Technologii Elektronowych, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB, Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Przyznawanie logo jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE. Działania te mają przyczynić się do zwiększania liczby pracowników naukowych instytucji europejskich. KE wspiera instytucje wdrażające zasady Europejskiej Karty i Kodeksu, organizując spotkania i dyskusje z udziałem zaangażowanych instytucji. A ponadto promuje takie instytucje wśród międzynarodowych organizacji i naukowców jako te, które zapewniają naukowcom najlepsze warunki pracy i rozwoju.

Znak HR Excellence in Research nie jest przyznawany na zawsze. Posługujące się nim instytucje co dwa lata podlegają kontroli Komisji Europejskiej. W przypadku stwierdzenia uchybień, prawo do używania znaku może zostać cofnięte.

Lista instytucji wyróżnionych logo jest dostępna na stronie: http://ec.europa.eu/euraxess/index.cfm/rights/strategy4ResearcherOrgs#P

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera