Nauka dla Społeczeństwa

16.08.2022
PL EN
23.04.2016 aktualizacja 23.04.2016

Buty z gdańskich wykopalisk na wystawie w Muzeum Archeologicznym

But półwysoki z XV w., zapinany na rzemykoguziki z dodatkowym zapięciem na podbiciu (odkryty w czasie badań ratowniczych przy ulicy Stągiewnej w Gdańsku), fot. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku But półwysoki z XV w., zapinany na rzemykoguziki z dodatkowym zapięciem na podbiciu (odkryty w czasie badań ratowniczych przy ulicy Stągiewnej w Gdańsku), fot. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Unikatową w skali Europy i największą w Polsce kolekcję butów, pochodzących z badań archeologicznych, będzie można zobaczyć na wystawie „Każdy krok zostawia ślad” w gdańskim Muzeum Archeologicznym.

Na czasowej ekspozycji znajdzie się 70 butów skórzanych. Muzealnicy przygotowali też rekonstrukcję XV-wiecznego warsztatu szewskiego, aplikacje multimedialne przedstawiające różne typy obuwia i zmiany jakim ulegało na przestrzeni lat oraz film edukacyjny wyjaśniający, dlaczego archeolodzy znajdują buty w ziemi. Jak zapewniają organizatorzy, w ten sposób goście placówki poznają również tajniki pracy konserwatora i rekonstruktora butów historycznych.

Organizacja wystawy o takiej tematyce jest możliwa dzięki realizowanemu w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku od przeszło 15 lat kompleksowemu programowi konserwacji i rekonstrukcji obuwia historycznego. „Muzeum Archeologiczne w Gdańsku od przeszło trzydziestu lat prowadzi badania wykopaliskowe w obrębie historycznej części Gdańska. W wyniku tych prac rok rocznie do magazynów Muzeum trafiają tysiące zabytków ruchomych, w tym również wykonanych ze skóry” – informują muzealnicy. Dzięki specyficznym warunkom, w jakich przedmioty przez setki lat spoczywały pod ziemią, czyli w dużej wilgotności, przy jednoczesnymi braku dostępu tlenu, zachowały się do momentu wykopalisk często w bardzo dobrym stanie. Blisko 90 proc. pozyskiwanych zabytków skórzanych to buty i odpady po ich produkcji.

Na potrzeby wystawy muzealnicy zrekonstruowali blisko siedemdziesiąt sztuk obuwia, stosując wyłącznie oryginalnie zachowane fragmenty. Jedynym elementem współczesnym, użytym przy rekonstrukcji, są nici, które przeprowadzono dokładnie po śladach zostawionych przez dawne szwy – zastrzegają. Dzięki takiemu zabiegowi udało się nadać, odkrywanym w częściach, butom pierwotny kształt i wygląd.

Wystawę przygotowano w układzie chronologicznym, co ma pozwolić zwiedzającym prześledzić zmiany, jakie zachodziły we wzornictwie i technikach produkcyjnych butów na przestrzeni kilku stuleci. Kuratorzy zwrócili uwagę na fakt, że moda odegrała kluczową rolę w projektowaniu obuwia począwszy od średniowiecza.

„To w tym okresie pojawiają się bogato dekorowane różnymi technikami buty ochronne i zupełnie niepraktyczne w użytkowaniu buty cracoves z monstrualnie wydłużonym noskiem. Zjawisko to pogłębia się w kolejnych stuleciach, czego przykładem mogą być karykaturalnie poszerzone w dwa rogi przyszwy w butach +rogatych+ z XVI wieku” – wyjaśniają organizatorzy wystawy.

Przekrój historii mody obuwniczej kończy prezentacja butów XVIII-wiecznych, których fason – z typowym obcasem – stał się inspiracją na kolejne dwa stulecia.

W ramach ekspozycji muzealnicy przygotowali również specjalną, tematyczną ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Planowane są też oprowadzania kuratorskie. Wernisaż odbędzie się 28 kwietnia o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawa „Każdy krok zostawia ślad” będzie czynna do 15 grudnia br. Jej kuratorami są Beata Ceynowa i Ewa Trawicka.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022