Lekarka Karolina Nowak zwyciężyła w piątej edycji konkursu FameLab

Karolina Nowak w trakcie swojego finałowego wystąpienia. Źródło: CNK
Karolina Nowak w trakcie swojego finałowego wystąpienia. Źródło: CNK

Lekarka Karolina Nowak zwyciężyła w finale piątej, polskiej edycji konkursu FameLab, który w sobotę odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu będzie reprezentowała Polskę w światowym finale tego konkursu.

Naukowcy uczestniczący w konkursie FameLab stają przed jury i publicznością, by opowiedzieć o naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący. Każdy z nich do dyspozycji ma: scenę, mikrofon i tylko trzy minuty na swoje wystąpienie.

Pierwszą nagrodę konkursowe jury przyznało Karolinie Nowak – lekarce warszawskiego Szpitala Bielańskiego i doktorantce z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. W nagrodę otrzymała 30 tys. złotych na badania naukowe, 5 tys. złotych na własne wydatki oraz Nagrodę Specjalną PWN – dowolnie wybrane szkolenie dla kadry akademickiej. Będzie też reprezentowała Polskę w międzynarodowym finale konkursu w brytyjskim Cheltenham, który odbędzie się na początku czerwca.

Podczas finałowego wystąpienia mówiła o tym, że – wbrew panującej opinii - dzieci w brzuchu matki wcale nie słyszą dźwięków przenoszonych bezpośrednio przez powietrze. Dlatego nie ma wielkiego sensu puszczanie im np. arii operowych, czy głośne czytanie książek. Zespół, w którym pracuje laureatka skonstruował jednak urządzenie zwane prenatalnym komunikatorem, który w przyszłości może pomóc w komunikacji z dzieckiem będącym w brzuchu mamy.

Drugie miejsce w konkursie i 5 tys. zł otrzymał Paweł Jarosław Mazurkiewicz - doktorant Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Podczas swojego trzyminutowego wystąpienia mówił o mrówczym pocałunku, który jest jednym z najważniejszych zachowań społecznych tych owadów. Podczas takiego pocałunku mrówki dzielą się pożywieniem. W ten sposób umożliwiają przeżycie tym osobnikom, które nie miały szansy na zdobycie jedzenia.

Na trzecim miejscu znalazł się Jakub Lewicki - doktorant szwedzkiego Instytutu Karolinska, który otrzymał 3 tys. zł. Tematem jego wystąpienia były komórki macierzyste. Jak mówił wystarczy pobrać dowolną komórkę ze skóry i dodać do niej kilka genów, aby stała się ona komórka macierzystą. Ta z kolei może przekształcić się niemal w dowolną komórkę ludzkiego ciała.

Nagrodę Publiczności - ufundowaną przez British Council - otrzymała Anna Kotlińska – doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego. W finałowej prezentacji mówiła m.in. o tym, że w mleku karmiącej matki są cukry, które służą jako pokarm dla bakterii żyjących w jelicie dziecka. Te z kolei produkują serotoninę, która na takie dziecko wpływa uspokajająco.

Nagrodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – udział w dowolnej konferencji naukowej na terenie Europy – otrzymał Krzysztof Zawierucha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej prezentacji przekonywał, że organizmy żyjące w naszych jelitach mogą wpływać na nasze zachowania w różnych dziedzinach życia np. sprawić, że nawet zagorzały zwolennik zdrowego żywienia ma chęć zjeść hot-doga.

Konkursowe występy oceniali: astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; biolog - prof. Ewa Bartnik; dziennikarka i popularyzatorka nauki oraz Dyrektor Programowy Centrum Nauki Kopernik - Irena Cieślińska; fizyk - prof. Arkadiusz Orłowski; medioznawca, specjalista od retoryki - dr hab. Jacek Wasilewski.

FameLab stworzyli w 2005 r. w Wielkiej Brytanii organizatorzy Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączyło British Council. Dziś edycje konkursu odbywają się w 31 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Polską edycję od początku (2011 r.) współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.

Zwycięzcy dotychczasowych polskich odsłon FameLab z sukcesami startowali też w międzynarodowym finale konkursu. W światowym finale dr Monika Koperska zajęła drugie miejsce, zdobywając też nagrodę publiczności. Joanna Bagniewska również znalazła się w najlepszej światowej dziesiątce, zdobywając uznanie uczestników konkursu z poprzednich lat, którzy przyznali jej swoją nagrodę.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs (P) i prof. Ido Kaminer z Israel Institute of Technology, który odebrał Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema, 13 bm. (mr) PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Fizyk prof. Ido Kaminer odebrał Europejską Nagrody im. Stanisława Lema

  • Adobe Stock

    Łódź/ Rekordowa liczba prac zgłoszonych do jubileuszowej edycji konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera