Cywilizacja zachodnioeuropejska – nowy kierunek studiów na UAM

Źródło: Wikimedia.org
Źródło: Wikimedia.org

Kształcenie świadomości dziedzictwa poprzednich pokoleń w oparciu o spuściznę antyku grecko-rzymskiego i chrześcijaństwa – to idea przyświecająca nowemu kierunkowi studiów o profilu praktycznym w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Poznaniu, z siedzibą w Gnieźnie.

"Cywilizacja Zachodnioeuropejska jest nowym, unikatowym na skalę światową kierunkiem studiów, który jest szczególnie potrzebny w dobie kryzysu Zachodu. Powstał w Instytucie Kultury Europejskiej UAM, jako nowoczesny sposób mówienia o historii. Naszym celem jest kształcenie świadomych swego dziedzictwa obywateli, którzy będą potrafili się odnaleźć w instytucjach kultury i promować cywilizację zachodnioeuropejską” – wyjaśnia PAP prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk, koordynator kierunku.

Program studiów jest silnie zakorzeniony w historii. Naukowcy kierują nową ofertę przede wszystkim do tych młodych ludzi, którzy interesują się przeszłością i chcieliby poznawać ją w całkowicie nowej perspektywie, która odbiega od tradycyjnego kursu historii. „Stawiamy na połączenie wiedzy o przeszłości z nowoczesnymi metodami nauczania, które otworzą przed absolwentami tego kierunku zupełnie nowe szanse na rynku pracy” – przekonuje prof. Kubiaczyk.

W programie studiów nad klasycznymi wykładami uniwersyteckimi przeważają ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty i projekty. Naukowcy stawiają na połączenie wiedzy teoretycznej z konkretnymi umiejętnościami praktycznymi nabywanymi w trakcie realizowanych zajęć. Ważnym elementem studiów będą praktyki w instytucjach kulturalnych z Gniezna i Poznania, w tym mediach czy muzeach.

W ramach kierunku możliwe jest ukończenie specjalności „Dziedzictwo cywilizacji Zachodu w kontekstach medialnych”, która ma na celu nauczenie praktycznych umiejętności z zakresu wykorzystania współczesnych przekazów medialnych w celu utrwalania, rozpowszechniania i promowania historycznego dziedzictwa zachodnioeuropejskiej kręgu kulturowego. Szczególną wagę w programie zwrócono na takie sprawności jak: tworzenie i obróbka zdjęć, projektowanie audycji radiowych, filmów dokumentalnych, widowisk teatralnych, organizacja rekonstrukcji historycznych, tworzenie wirtualnych rekonstrukcji obiektów historycznych, prowadzenie i obsługa portali społecznościowych, blogów i stron www. Przedmioty w ramach tej specjalności prowadzone będą przez osoby spoza uczelni.

Nowy kierunek to stacjonarne studia pierwszego stopnia. Pierwszy nabór rozpocznie się w maju br. Kierunek ruszy w październiku 2016 roku. Po ukończeniu studiów absolwent kierunku Cywilizacja Zachodnioeuropejska uzyska tytuł licencjata. Akademicy liczą, że będzie mógł znaleźć zatrudnienie głównie w instytucjach o profilu kulturalnym – muzeach, domach kultury, ale też w lokalnych, ogólnopolskich i europejskich mediach i organizacjach społecznych oraz różnego typu organizacjach samorządowych i międzynarodowych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.ikeuam-cywilizacja.com

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera