Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
29.12.2015 aktualizacja 29.12.2015

Rywalizację wśród drzew opisują trzy cechy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zaledwie trzy cechy wystarczą do opisania mechanizmu rywalizacji wśród drzew w lasach na całym świecie – donoszą naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Drzewa w lesie zaciekle konkurują ze sobą, mimo że dla ludzkich zmysłów odbywa się to niedostrzegalnie i bezgłośnie. Okazuje się, że we wszystkich lasach świata ten mechanizm rywalizacji o zasoby jest dość uniwersalny. Wystarczy, że uwzględni się zaledwie trzy cechy danego gatunku drzewa, żeby przewidzieć, jak będzie konkurować z innymi drzewami – dowodzą naukowcy z międzynarodowego zespołu.

Te trzy cechy to gęstość drewna, specyficzna powierzchnia liścia oraz maksymalna wysokość drzewa. Pozwalają one przewidzieć wzorzec rywalizacji w odniesieniu do lasów na całym świecie – wyjaśnia współautor badań, Niklaus Zimmermann ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Badania Lasu, Śniegu i Krajobrazu.

Konkurencja między sąsiadującymi ze sobą drzewami wywiera duży wpływ na ich wzrost. Drzewa stosują różne strategie. Niektóre rosną szybko do dużych wysokości, aby zacienić konkurencję. Jednak ten szybki wzrost może oznaczać krótsze życie. Inne rosną wolniej, przeżywają sprinterów, po czym również zacieniają otoczenie. Te wzajemne wpływy mają duże znaczenie dla dynamiki całego lasu.

Teraz, dzięki odpowiedniej skali stworzonej przez naukowców, można będzie przewidzieć, jak dane drzewo wpłynie na sąsiednie drzewa w kolejnych latach. Badania prowadzone były przez zespół złożony z prawie 40 naukowców. Zakrojone były na szeroką skalę, obejmując lasy całej kuli ziemskiej.(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022