Nauka dla Społeczeństwa

27.09.2022
PL EN
15.12.2015 aktualizacja 15.12.2015

Warszawscy naukowcy porządkują świat dzięki technologiom cyfrowym

Fot. Julia Chyla Fot. Julia Chyla

Geografowie, archeolodzy, historycy, biolodzy, a nawet specjaliści z zakresu turystyki stosują obecnie zaawansowane narzędzia GIS, czyli Systemu Informacji Geograficznej. O ich wykorzystaniu dyskutowali 10-12 grudnia naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Narzędzia GIS w doskonały sposób porządkują duże ilości danych terenowych, umożliwiają ich sugestywną prezentację. W dzisiejszym, cyfrowym świecie są nieodzowne przy wszelkiego typu analitycznych działaniach terenowych” – wyjaśnia Julia Chyla, koordynatorka konferencji III Forum ArcGIS. Jest to coroczne spotkanie inicjujące współpracę interdyscyplinarną i integrujące poszczególne wydziały. Wszystko w ramach zastosowania metod geoinformatycznych w badaniach naukowych i dydaktyce. Spotkanie otworzył prorektor prof. Alojzy Nowak oraz prodziekan Wydziału Historycznego – prof. Mirosław Nagielski.

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Archeologii przy współpracy z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych UW.

Wydarzenie rozpoczęło się warsztatami współorganizowanymi z firmą ESRI Polska. Zaprezentowane zostały najnowsze trendy i mobilne narzędzia GIS dla pracy terenie oraz nowe możliwości publikowania własnych map w Internecie i tzw. chmurze.

W ramach dwóch dni Forum odbyło się osiem sesji, omawiających sposoby użycia licencji programu ArcGIS – jednego z najbardziej popularnych programów GIS, używanego przez wszystkich naukowców zajmujących się tematyką na UW. Omówiono też metody GIS w badaniach historycznych, archeologicznych, teledetekcji, ochronie środowiska czy przy tworzeniu Numerycznych Modeli Terenu – dokładnych, trójwymiarowych odwzorowań terenu.

Oprócz przedstawicieli różnorodnych wydziałów UW w obradach wzięli udział przedstawiciele PAN, ESRI Polska i Głównego Urzędu Statystycznego.

Specjalnym gościem prowadzącym sesję historyczno-archeologiczną był prof. Bogumił Szady, twórca projektu Atlas Źródeł i Materiałów do Dziejów Dawnej Polski i jednocześnie pionier nowego kierunku badań w humanistyce – geohistorii. Wykłady wygłosili też specjalnie zaproszeni zagraniczni goście – Karin Göbel oraz Jörg Nowotny z Zentrum für Baltische und Skandinavische Archeologie z Szlezwik-Holsztein w Niemczech. Przedstawili możliwości wykorzystania dokumentacji 3D i danych archiwalnych w GIS.

"Celem tego wydarzenia była przede wszystkim integracja użytkowników GIS z różnych wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Forum umożliwiło wymianę doświadczeń, prezentację poglądów i oczekiwań dotyczących potrzeb w zakresie metod, jak i rozwoju infrastruktury informatycznej" – podsumowuje Nazarij Buławka, koordynator Forum.

Jak zaznaczył jeden z organizatorów spotkania, Jerzy Lechnio z Zakładu Geoekologii UW, technologia GIS jest powszechnie wykorzystywana i znajduje współcześnie zastosowania w nauce, gospodarce i codziennym życiu. Jego zdaniem zakres pól jej stosowania jest praktycznie tylko kwestią potrzeb, wyobraźni i umiejętności użytkowników. Naukowiec podkreślił, że tym bardziej istotne jest to, by uczelniany program kształcenia sprostał wyzwaniom współczesności.

Forum cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgromadziło prawie stu uczestników, którzy obradowali w dawnej Szkole Głównej – obecnej siedzibie Instytutu Archeologii UW.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022