Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
11.12.2015 aktualizacja 11.12.2015

Prof. Mikołaj Bojańczyk otrzymał prestiżowy grant ERC

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Mikołaj Bojańczyk z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżowy Consolidator Grant - Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), przyznawany na rozwój działalności własnej grupy lub projektu badawczego. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał grant w tej kategorii.

ERC nagrodziła prof. Mikołaja Bojańczyka za projekt pod hasłem „LIPA” (pt.„A unified theory of finite-state recognisability”). "Dofinansowanie 5-letnich badań wynosi prawie 1,8 mln euro" - poinformował Uniwersytet Warszawski w przesłanym PAP komunikacie.

"To badania z logiki matematycznej, hermetycznej dziedziny nauki. Będę analizował najprostsze możliwe algorytmy – algorytmy skończenie stanowe" – wyjaśnia cytowany w komunikacie prof. Bojańczyk. Do realizacji projektu zaprosi pięcioosobowy zespół naukowców z europejskich ośrodków badawczych.

Grant ERC naukowiec otrzymał po raz drugi. W 2009 roku był już laureatem w kategorii Starting Grant dla naukowców rozpoczynających pierwsze poważne badania. Jego badania zatytułowane „SOSNA – Expressive Power of Tree Logics” były próbą opracowania zrozumiałych dla komputera języków logicznych. Na realizację projektu otrzymał wówczas 800 tys. euro.

Mikołaj Bojańczyk pracuje w Zakładzie Logiki Stosowanej Instytutu Informatyki UW. Zajmuje się teorią informatyki. Jest laureatem wielu nagród naukowych. W 2010 roku jako pierwszy otrzymał Presburger Award – nagrodę przyznawaną przez European Association for Theoretical Computer Science.

ERC to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie - zarówno badań podstawowych, jak i stosowanych.

ERC przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC, mogą się ubiegać o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

W ciągu siedmiu lat działania unijnego 7. Programu Ramowego (2007-2013) naukowcy pracujący w Polsce dostali jedynie 14 spośród 4,5 tys. dużych grantów ERC i jeden grant Proof of Concept. W nowym programie ramowym, Horyzont 2020, Polacy wywalczyli na razie dwa stypendia Starting Grant i jeden grant Proof of Concept, a teraz - po raz pierwszy - Consolidator Grant.

Drugi grant ERC prof. Bojańczyka jest zarazem szóstym grantem zdobytym przez pracownika Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz dziesiątym grantem ERC, który trafił na Uniwersytet Warszawski - poinformowała warszawska uczelnia.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024