Nauka dla Społeczeństwa

07.10.2022
PL EN
10.12.2015 aktualizacja 10.12.2015

Uniwersytet Warszawski otwiera Laboratorium Cyfrowe Humanistyki

Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz 19.08.2011 Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz 19.08.2011

Pomoc naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego w tworzeniu i prowadzeniu projektów z humanistyki cyfrowej, popularyzowanie wiedzy o możliwościach badań z humanistyki cyfrowej, to niektóre zadania Laboratorium Cyfrowego Humanistyki. Swoją działalność zainauguruje już w czwartek 10 grudnia.

"Powstanie Laboratorium Cyfrowego Humanistyki (LaCH) jest rezultatem współpracy wydziałów i jednostek humanistycznych, na których prowadzi się badania z użyciem narzędzi cyfrowych, a także Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW" - informuje na stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.

LaCH UW ma stać się wiodącym ośrodkiem badawczym w zakresie humanistyki cyfrowej w Polsce, współpracującym z krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi tego typu, ośrodkami badawczymi, konsorcjami, sieciami naukowymi, podmiotami z sektora nowych technologii.

"Jestem przekonana, że laboratorium będzie znaczącym wsparciem dla badaczy – humanistów z UW, którzy w swojej pracy już wykorzystują narzędzia cyfrowe lub chcą to robić" – mówi przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego LaCH prof. Dorota Urbanek z Wydziału Lingwistyki Stosowanej. "Będziemy sieciować inicjatywy wewnętrzne i zewnętrzne, zapewniać profesjonalną pomoc techniczną i administracyjną dla badaczy, pobudzać i – jeśli trzeba – koordynować współpracę informatyków z kierownikami grantów i projektów" - dodaje.

Ponadto laboratorium zajmie się zagadnieniem podtrzymywania przedsięwzięć już ukończonych. Na seminariach, wykładach i warsztatach będzie też popularyzować wiedzę o możliwościach badań z humanistyki cyfrowej oraz propagować etyczne ich prowadzenie. "Wspierając badania z zakresu humanistyki cyfrowej, LaCH chce promować jednocześnie całą humanistykę, wierząc, że narzędzia cyfrowe przyczyniają się do usprawnienia i przyspieszenia transferu wiedzy, otwierają przed humanistyką nowe możliwości badawcze i edukacyjne" – mówi prof. Dorota Urbanek.

Otwarcie laboratorium odbędzie się 10 grudnia o godz. 13 w budynku Centrum Nowych Technologii przy ul. Banacha 2c.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022