Nauka dla Społeczeństwa

02.06.2023
PL EN
05.12.2015 aktualizacja 05.12.2015

Ile trzeba schudnąć, by było to widać na twarzy?

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Aż 3,5-4 kg - tyle trzeba schudnąć, by dostrzegli to inni patrząc tylko i wyłącznie na naszą twarz. Aby efekt chudnięcia uznany był za atrakcyjny, zrzucić należy dwa razy tyle - ustalili naukowcy z Kanady. Wyniki badania przedstawili w "Social Psychological and Personality Science".

Nasze twarze zdradzają nie tylko emocje, ale i to, że zmieniła się nasza waga. Naukowcy z Wydziału Psychologii na University of Toronto określili, ile ludzie muszą przytyć lub schudnąć, by mogli to dostrzec inni, lub by uznali to za atrakcyjne. Zwracają przy tym uwagę, że w przypadku niektórych osób to bardziej potrzeba bycia atrakcyjnym, niż kwestie zdrowotne są główną motywacją do zrzucenia wagi.

"Kobiety i mężczyźni średniego wzrostu muszą przytyć lub schudnąć około 3,5-4 kg, aby dało się to dostrzec na ich twarzy" - mówi Nicholas Rule z University of Toronto. - "Ale muszą zrzucić jeszcze dwa razy tyle, aby inni uznali ich z tego powodu za bardziej atrakcyjnych".

W swoim badaniu Rule i współpracujący z nim Daniel Re analizowali otyłość widoczną na twarzy, która daje dobre pojęcie o wskaźniku masy ciała (BMI) danej osoby. BMI jest to współczynnik, który oblicza się, dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez kwadrat wysokości (podany w metrach).

"To również przybliżony wskaźnik zdrowia danej osoby" - mówi Rule. "Większa otyłość twarzy jest związana z zagrożonym układem odpornościowym, gorszym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego, częstymi infekcjami oddechowymi i większą śmiertelnością. Dlatego nawet małe jej zmniejszenie może być dobre dla zdrowia".

Aby określić, jaka zmiana na twarzy jest zauważalna dla innych, Rule i Re zmodyfikowali cyfrowo zdjęcia twarzy kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Na wszystkich zdjęciach osoby te miały ujednolicony wygląd (neutralny wyraz twarzy, zaczesane do tyłu włosy i żadnych ozdób). Każde ze zdjęć zmieniono tak, żeby uzyskać serię zdjęć przedstawiających tę samą osobę o różnej, stopniowo zmieniającej się masie ciała.

Później naukowcy prosili różne osoby o porównywanie przypadkowych par twarzy z każdej serii, i wskazanie tej twarzy, której właściciel wygląda na cięższego. Ostatecznie badacze ustalili, że aby różnica wagi była zauważalna, BMI musi się zmniejszyć lub zwiększyć mniej więcej o wartość 1,33 kg/m2.

Aby jedna twarz na zdjęciu wydała się bardziej atrakcyjna od drugiej, różnica wskaźnika BMI między nimi musi średnio wynieść 2,38 kg/m2 (dla kobiet) i 2,59 kg/m2 (dla mężczyzn). W przypadku kobiet i mężczyzn przeciętnego wzrostu oznacza to odpowiednio ok. 6,3 oraz 8,2 kg.

Zdaniem autorów badania w przypadku kobiet atrakcyjność twarzy może być bardziej wrażliwa na wahnięcia wagi. "To znaczy, że kobiety próbujące stracić na wadze muszą zrzucić nieco mniej niż mężczyźni, by ludzie uznali je za bardziej atrakcyjne" - mówi Rule. (PAP)

zan/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023