Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
26.11.2015 aktualizacja 26.11.2015

Aktywny Mały Uniwersytet Latający - edukacyjna praca u podstaw w Wielkopolsce

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Lekcje dla ponad 8 tys. dzieci z 90 niewielkich, wielkopolskich przedszkoli i szkół to rezultat działalności Aktywnego Małego Uniwersytetu Latającego. "Na początku na nasze spotkania przychodziło po kilka osób. Teraz zdarza się, że i sala gimnastyczna pęka w szwach" - mówi pomysłodawczyni AMUL, prof. Anna Brzezińska.

Aktywny Mały Uniwersytetu Latającego (AMUL) w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest finalistą XI edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znalazł się w trójce finalistów w kategorii Instytucje Naukowe.

AMUL to bezpłatne lekcje dla przedszkoli i szkół na wsiach i w małych miejscowościach Wielkopolski, realizowane przez studentów i doktorantów Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z zajęć mogą korzystać dzieci, młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a nawet dorośli - dyrektorzy placówek, nauczyciele, rodzice i dziadkowie.

Uniwersytet Latający rozpoczął swoją działalność 14 października 2013 roku. Inauguracja odbyła się w Szkole Podstawowej im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach koło Poznania. "Od około czterech lat sami nauczyciele pytali, czy moglibyśmy coś ciekawego przygotować dla dzieci, bo do małych wiosek nic nie dociera. Tak narodził się pomysł Latającego Uniwersytetu" - mówi PAP pomysłodawczyni AMUL prof. Anna Brzezińska z Instytutu Psychologii UAM.

W roku szkolnym 2013/2014 AMUL odwiedził 2 przedszkola i 30 szkół w 29 miejscowościach. W roku szkolnym 2014/2015 były to cztery przedszkola i 11 szkół w 11 miejscowościach. W październiku br. AMUL odwiedził już Szkołę Podstawową w Starej Obrze i Baszkowie oraz Technikum i Zasadniczą Szkołę Zawodową w Zdunach koło Krotoszyna. Zainteresowanych przyjazdem Uniwersytetu Latającego jest obecnie siedem placówek. Łącznie do udziału w projekcie zgłosiło się 90 szkół, a udział wzięło ponad 8,7 tys. dzieci. Organizatorzy przejechali ponad 5,5 tys. kilometrów, docierając do wielkopolskich wsi i miasteczek.

Wyjazdy, w związku z dużym zainteresowaniem różnych placówek, organizowane są kilka razy w miesiącu. "Teraz jedziemy do wielkiej szkoły, w której będziemy mieli w sumie 55 lekcji. W każdej klasie będziemy mieli po dwie lekcje z różnej tematyki. Zazwyczaj - przy mniejszych szkołach - są to trzy lekcje. Wyszliśmy z założenia, że będą one miały po 45 minut, aby pokazać nauczycielom, że w tym czasie można dużo zrobić, tylko trzeba mieć pomysł" - podkreśla prof. Brzezińska.

Zajęcia prowadzone są w formie interaktywnych warsztatów, pracy w zespołach, pokazów i eksperymentów. Tematy poruszane podczas takich lekcji są najróżniejsze. Dotyczą: biologii, chemii, fizyki, matematyki, języka, czasem psychologii. Uczestnicy mogą dowiedzieć się np. jak rozróżniamy kolory, ile kości jest w ludzkim ciele, na czym polegają mnemotechniki.

W tej chwili z Aktywnym Małym Uniwersytetem Latającym współpracuje około 60 studentów. "Rozwozimy ze sobą ulotki, czasem zrobimy plakaty. Wszystko to wysyłamy to potem uczestnikom, również tym, z którymi pracowaliśmy dawniej. Założyliśmy stronę, mamy na niej różne scenariusze, ulotki dla dzieci" - mówi prof. Brzezińska.

"Nasza inicjatywa powoli się rozrasta, ale nadal jest ruchem społecznym. Nie ma określonego budżetu, biura. Teraz mamy tyle zgłoszeń, że nie jesteśmy w stanie jechać do wszystkich. Robię to sama, pomagają mi studenci. Ja w tym roku właściwie tylko tym się zajmuję. Cała moja robota naukowa leży, bo trzeba to wszystko przygotować, wynegocjować tematy. Na początku na nasze spotkania przychodziło po kilka osób. Teraz zdarza się, że i sala gimnastyczna pęka w szwach. A ile przy tym wzruszeń. Ostatnio dostaliśmy nawet chleb upieczony przez dzieci" - wspomina pomysłodawczyni inicjatywy.

Informacje na temat projektu są dostępne na stronach: http://www.psychologia.amu.edu.pl/ip-w-dzialaniu/maly-uniwersytet-latajacy/ oraz https://www.facebook.com/uamamul?fref=ts

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024