Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
15.10.2015 aktualizacja 15.10.2015

Trwa konkurs „Zabytkomania”

Do 15 listopada można zgłaszać filmy do konkursu „Zabytkomania”, organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Swoje produkcje mogą przesyłać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

„Zabytkomania” to pierwsza edycja konkursu filmowego skierowanego przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także studentów oraz absolwentów szkół filmowych, którego tematem jest szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe. Celem organizatorów jest rozwijanie pasji filmowego u młodych ludzi i jednocześnie upowszechnianie wiedzy o zabytkach.

„Organizowany przez nas konkurs dotyczy materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu chcemy pokazać młodym ludziom, że w przyszłości to właśnie oni w znacznej mierze będą za nie odpowiedzialni. Dlatego tak ważne jest, by już teraz dostrzegli ogromną rolę, jaką w naszym życiu odgrywają ślady minionych lat i wytworzyli w sobie poczucie społecznej odpowiedzialności za nie” – mówi Beata Bauer, kierownik Zespołu ds. organizacji kształcenia i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie w NID, która jest koordynatorem konkursu.

Tematem przewodnim jest szeroko pojęte dziedzictwo. W przypadku amatorów (młodzieży gimnazjalnej i licealnej) organizatorzy oczekują prac w kategoriach film dokumentalny, reportaż lub film animowany. Natomiast profesjonaliści (studenci i absolwenci szkół filmowych) mogą przygotować prace w trzech kategoriach: film dokumentalny lub reportaż, film animowany oraz spot reklamowy promujący temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła i pomniki”.

„Prace konkursowe w kategorii film dokumentalny lub reportaż i film animowany nie powinny przekraczać 5 minut. Zależy nam na tym, by w ciekawym i jednocześnie treściwym ujęciu przekazać cały temat. Następnie jury oceni wartość artystyczną i techniczną filmu oraz jego merytorykę, walory poznawcze i edukacyjne. Na podstawie tych ocen zostanie wytypowany zwycięzca w każdej kategorii konkursowej” – dodaje Bauer.

Wyniki konkursu filmowego zostaną ogłoszone 10 grudnia 2015 roku podczas uroczystej gali na festiwalu "Zabytkomania". Więcej szczegółów na temat konkursu, w tym regulamin oraz kalendarium znajduje się na stronach NID.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022