Wkrótce XIX Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2015

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Od 13 do 16 sierpnia w Amatorskim Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach koło Szubina (woj. kujawsko-pomorskie) odbędzie się XIX Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2015.

Organizatorem imprezy jest Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne "Grupa Lokalna" i Urząd Gminy i Miasta Szubin.

Jak poinformowali organizatorzy, tak jak co roku zaplanowano wiele interesujących wykładów, warsztatów i obserwacji. W programie zlotu znalazły się również konkursy i turnieje z cennymi nagrodami. Nie zabraknie muzyki i dobrej zabawy.

W czasie zlotu tzw. pierwsze światło ujrzy największy w Polsce amatorski teleskop Newtona na montażu paralaktycznym o średnicy zwierciadła 603 mm i ogniskowej 2802 mm

OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i zupełnie początkujących adeptów astronomii.

„To największa i najstarsza tego typu impreza w naszym kraju. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane są całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia.. To świetna propozycja, dla tych, którzy chcą odpocząć na łonie natury a jednocześnie w ciekawy sposób spędzić czas i poznać wielu niezwykle ciekawych ludzi” – napisali organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie.

Teren zlotu jest położony wśród czystych lasów, z dala od miejskich świateł, co gwarantuje prawdziwie ciemne niebo. Dlatego też organizatorzy zachęcają do zabrania własnego sprzętu obserwacyjnego. Główną atrakcją będą obserwacje nieba. Zlot organizowany jest w okolicach maksimum aktywności meteorów z roju Perseid.

„Dzięki bliskości obserwatorium, uczestnicy zlotu będą mieli łatwy dostęp do zlokalizowanych w nim instrumentów obserwacyjnych- przede wszystkim teleskopu Newton 400/2000 i teleskopu słonecznego z filtrem H-alfa Coronado Solar Max II 90 Double Stack. To najnowocześniejszy na świecie teleskop do obserwacji zjawisk na Słońcu. Będzie też można uzyskać porady dotyczące zakupu sprzętu obserwacyjnego i zakupić literaturą naukową” – zapewniają organizatorzy.

Szczegóły dotyczące zlotu i rejestracji można znaleźć na stronie: www.ppsae.pl

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    POLSA: kolejny dzień prac nad polskimi eksperymentami na ISS

  • 25.06.2025. Na zdjęciu z 24 bm. Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Leszek Szymański

    POLSA: polski astronauta cztery razy połączy się na żywo z uczestnikami spotkań w czterech miastach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera