Nauka dla Społeczeństwa

07.10.2022
PL EN
23.07.2015 aktualizacja 23.07.2015

Czosnek skuteczny w leczeniu infekcji dróg moczowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ekstrakt z czosnku unicestwia większość odpornych na antybiotyki bakterii, które wywołują zakażenie układu moczowego – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of Tropical Agricultural Science”.

Naukowcy z Instytutu Technologii i Nauk Birla (Indie) oraz Uniwersytetu Putra (Malezja) wykazali, że zwykły ekstrakt z czosnku pospolitego (Allium sativum) jest niezwykle pomocny w walce z infekcjami dróg moczowych, gdyż unieszkodliwia ponad 80 proc. bakterii odpornych na inne formy leczenia.

Badacze wyizolowali z moczu osób cierpiących na zakażenie układu moczowego 166 szczepów bakterii i zaobserwowali, że 56 proc. z nich jest niewrażliwa na antybiotyki. Postanowili więc wystawić oporne bakterie na działanie ekstraktu z czosnku. Okazało się, że czosnek unicestwiał aż 82 proc. z nich.

„Rosnący wśród mikroorganizmów poziom odporności na różne formy leczenia zmusza nas do zwrócenia się ku medycynie tradycyjnej opartej na działaniu produktów ziołowych, która może dostarczyć nam wielu alternatywnych rozwiązań” – przyznają autorzy badania.

Lecznicze właściwości czosnku i jego zdolność do zwalczania różnego typu mikroorganizmów (bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków) są znane już od dawna. Przypuszcza się, że główne składniki o aktywnym działaniu to allicyna i związki siarki. (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022