Historia i kultura

Ciężkozbrojni piechurzy starożytnej Grecji w Muzeum Narodowym w Warszawie

Hełm grecki hoplity typu Myros koryncki, Grecja VI w. p.n.e., w zbiorach MNW od 1946. Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
Hełm grecki hoplity typu Myros koryncki, Grecja VI w. p.n.e., w zbiorach MNW od 1946. Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

„Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji” nosi tytuł nowy pokaz specjalny, który będzie można zwiedzać od 2 lipca w warszawskim Muzeum Narodowym. Trzon ekspozycji stanowi unikalny hełm powstały w czasach Homera oraz jedyna w Polsce tarcza hoplity z przełomu VI i V w. p.n.e.

Ekspozycja czasowa poprzedza bliskie otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej, która obecnie przechodzi generalny remont. Na wystawie poświęconej ciężkozbrojnym piechurom greckim będzie można przyjrzeć się broni i uzbrojeniu antycznymemu (głównie greckiemu) z własnych zbiorów MNW oraz cenne zabytki z dawnej kolekcji Axela Guttmanna, przekazanej Muzeum w długoterminowy depozyt przez jego syna, Aleksandra.

Bohaterami wystawy są hoplici, czyli formacja wojskowa, o której pierwsze wzmianki pojawiły się na przełomie VIII i VII w. p.n.e., a więc mniej więcej w czasach Homera – twórcy „Iliady”. Kres tej legendarnej formacji przyniosły reformy stratega Ifikratesa w początkach IV w. p.n.e.

Hoplici zasłynęli ze stosowania, dającego przewagę w boju, zwartego szyku falangi. „Nie było wówczas innej formacji wojskowej zdolnej przeciwstawić się murowi spiżowych tarcz i włóczni. Falanga polegała na ustawieniu głębokiego na kilka rzędów szyku, w którym wojownicy tworzyli mur tarcz. Każdy osłaniał siebie i częściowo sąsiada. Takie ustawienie sprawiało, iż we frontalnym ataku niezwykle trudno było przełamać szyk, zwłaszcza lżej uzbrojonym formacjom” – czytamy w zaproszeniu muzealników.

Zaprezentowane na wystawie zabytki unaocznią, na jak wysokim poziomie stała grecka sztuka wojenna przeszło 2,5 tysiąca lat temu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod i musztry Grecy często pokonywali nawet dużo liczniejsze armie. Zwycięstwa pod Maratonem czy Platejami głównie wywalczyli właśnie tytułowi hoplici. Kawaleria oraz formacje lekkozbrojnych pełniły w sztuce wojennej Grecji okresu archaicznego i klasycznego funkcje pomocnicze – trzon formacji na polu bitwy stanowiła ciężkozbrojna piechota.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera