Archeologia średniowiecza na nowej monecie NBP

Awers monety. Fot. mat. prasowe/ Rafał Wojewódzki
Awers monety. Fot. mat. prasowe/ Rafał Wojewódzki

Średniowieczna zabytki z Ostrowa Lednickiego znalazły się na kolejnej kolekcjonerskiej monecie o nominale 20 zł, która zasiliła zbiór "Zabytki kultury w Polsce”.

Na awersie numizmatu ukazano rekonstrukcję trójwymiarową budowli pałacowo-sakralnej z Ostrowa Lednickiego oraz jej plan. Natomiast na rewersie widoczne są relikty budowli, w takiej formie, w jakiej mogą je odwiedzać obecnie turyści. Umieszczono tutaj również wyobrażenie srebrno-złotej stauroteki (relikwiarz Krzyża Świętego), uznawanej za najcenniejszy zabytek odkryty w czasie wykopalisk na Ostrowie Lednickim. Jak czytamy w broszurze towarzyszącej nowej emisji, przedstawione na monecie relikty „są niezwykle ważne dla polskiego dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej”.

Ostrów Lednicki to wyspa położona na jeziorze Lednica w Wielkopolsce. Znajdował się tam jeden z ważniejszych ośrodków we wczesnych etapach formowania się polskiej państwowości. Do dziś na wyspie zachowały się na wysokość wielu metrów pozostałości drewniano-ziemnych wałów obronnych i umocnień brzegowych. Archeolodzy odkryli również jeden z najdłuższych mostów średniowiecznych, który umożliwiał komunikację z traktem lądowym wiodącym do Poznania i Gniezna.

Główną atrakcją Ostrowa Lednickiego są pozostałości rezydencji pałacowej zbudowanej w 2 poł. X wieku przez Mieszka I. Zdaniem historyków to w niej Bolesław Chrobry ugościł w 1000 roku cesarza Ottona III, w czasie pielgrzymki do grobu św. Wojciecha. Do części mieszkalnej przylegała imponująca kaplica na planie krzyża greckiego z czterema filarami i pozostałościami basenów chrzcielnych. Ostrów Lednicki to również hipotetyczna rezydencja Dąbrówki – żony Mieszka I. Być może tutaj urodził się pierwszy polski król – Bolesław Chrobry. Tuż obok położony był kościół grodowy. Świetność miejsca przypada na X-XI wiek. Dwadzieścia lat temu Prezydent RP przyznał wyspę za Pomnik Historii - status ten przyznawany jest zabytkom o najwyższej wartości historycznej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 04.10.2024. PAP/Muzeum II Wojny Światowej

    MIIWŚ: podjęto ludzkie szczątki odkryte w piątek na Westerplatte

  • 7.09.2023. Ratusz i Dwór Artusa w Gdańsku. PAP/Jerzy Ochoński

    Dyrektor Muzeum Gdańska: żeby zbadać początki miasta należałoby rozkopać okolice fontanny Neptuna

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera