Rozpoczął się konkurs PRIX GALIEN POLSKA 2015

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Można składać aplikacje do III edycji konkursu Prix Galien Polska, którego celem jest promocja innowacyjności w farmacji i medycynie. We wtorek w Warszawie odbyła się promująca konkurs konferencja prasowa.

W konkursie mogą wziąć udział innowacyjne firmy farmaceutyczne, naukowcy i instytucje badawcze oraz producenci wyrobów medycznych i rozwiązań IT dla medycyny.

Nazwa Prix Galien pochodzi od imienia Klaudiusza Galena, żyjącego w II wieku naszej ery Greka jednego z najwybitniejszych lekarzy i badaczy świata antycznego. Nagroda Prix Galien przyznawana jest innowacyjnym produktom oraz ważnym odkryciom naukowym, które pomagają w ratowaniu i poprawie jakości życia pacjentów. Kapituła konkursu gromadzi wybitne postaci środowiska farmaceutycznego i medycznego (nie otrzymują wynagrodzenia z tego tytułu). Obowiązki przewodniczącego Kapituły Konkursowej pełni prof. dr hab. Cezary Szczylik.

Jak powiedział prof. Szczylik, Polacy nie powinni być zjadaczami chleba, ale budować własne piekarnie – czyli tworzyć innowacyjne przedsiębiorstwa związane z nowoczesna medycyną. W Polsce nie brak zdolnych i wykształconych młodych ludzi (i nie tylko młodych, jak zaznaczył prof. Skarżyński). Przykładem może być obecna na konferencji tegoroczna maturzystka Joanna Jurek, stypendystka programu Prix Galien, działającego w ramach konkursu. Pani Joanna jest współautorką prac dotyczących systemu dostarczania leków opartego na wykorzystaniu nanomateriałów, a także wytworzenia wielofunkcyjnego bioimplantu bazującego na komórkach macierzystych i nanomateriałach. Wraz z Dominiką Bakalarz będzie reprezentowała Polskę na etapie międzynarodowym Europejskiego Konkursu Prac Młodych Naukowców (EUCYS 2015) w Mediolanie.

Konkurs Prix Galien stworzył 45 lat temu francuski farmaceuta, Roland Mehl. Odbywa się dziś w 17 krajach, m.in. we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Włoszech, Turcji, Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co dwa lata zdobywcy Prix Galien z poszczególnych krajów biorą udział w konkursie International Prix Galien, który wyróżnia najważniejsze innowacje w skali globalnej. W 2014 roku nagrodę międzynarodową (za stworzenie Krajowej Sieci Teleaudiologii) zdobył polski Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego.

O prestiżową nagrodę w Polsce będzie można się ubiegać już po raz trzeci. Aplikować można w czterech kategoriach: Innowacyjny produkt leczniczy (w tym podkategorie: Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie otwartym, Innowacyjny produkt leczniczy stosowany w lecznictwie zamkniętym, Innowacyjna szczepionka, Innowacyjny sierocy produkt leczniczy), Innowacyjne odkrycie naukowe, Innowacyjny wyrób medyczny oraz Innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie: http://www.prixgalien.pl/

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 września 2015 r. Finał konkursu odbędzie się 17 listopada 2015 r. w hotelu Sheraton w Warszawie.

Honorowy patronat nad Prix Galien 2015 objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polska Akademia Nauk.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 18.12.2013 PAP/Jacek Turczyk

    Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM na Banacha kończy 50 lat

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: Polacy z migreną dobrze diagnozowani, ale nadal źle leczeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera