Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
03.06.2015 aktualizacja 03.06.2015

Soczewki kontaktowe modyfikują skład flory bakteryjnej oka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Noszenie soczewek kontaktowych może prowadzić do zmiany mikrobiomu oka, przez co może być ono bardziej narażone na infekcje - poinformowali naukowcy podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego, który odbył się 31 maja w Nowym Orleanie.

Naukowcy z NYU Langone Medical Center stwierdzili, że skład bakteryjny oczu dziewięciu osób noszących soczewki różnił się od mikrobiomu oczu 11 osób noszących okulary lub mających zdrowy wzrok. Co więcej, ów mikrobiom bardziej przypominał zestaw bakterii obecnych zazwyczaj na skórze powieki.

Różnorodność bakterii występujących na spojówce była znacznie większa niż na skórze bezpośrednio pod okiem. Zidentyfikowano ponadto trzykrotnie większe niż normalnie nagromadzenie bakterii Methylobacterium, Lactobacillus, Acinetobacter i Pseudomonas.

Co ciekawe, na spojówkach osób nienoszących soczewek występowało większe nagromadzenie powodujących infekcje bakterii gronkowca (częściej występujących na skórze) niż w przypadku osób noszących soczewki. Choć naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje, wiele bakteryjnych infekcji oka, jak zapalenie rogówki czy spojówek, występuje mimo wszystko częściej u użytkowników soczewek.

"Ta analiza pokazuje, że wkładanie do oka ciała obcego, jakim jest soczewka, nie jest działaniem neutralnym. Mamy nadzieję, że przyszłe badania pomogą ustalić, czy zmiany w mikrobiomie oka są wynikiem dotykania palcami, czy nacisku wywieranego na oko przez soczewkę, który może wpływać na mechanizmy układu odpornościowego oka, a także zidentyfikować te bakterie, których rozwój jest hamowany oraz te, których rozwój jest stymulowany" - mówi autorka badań dr Maria Gloria Dominguez-Bello.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022