W Krakowie wystawa o pierwszych sudańskich rolnikach

Fot. A. Susuł
Fot. A. Susuł

Ekspozycję „Kadero – zaginiony świat nad Nilem” prezentującą zabytki z najlepiej przebadanego stanowiska archeologicznego o chronologii sięgającej epoki neolitu w Sudanie można obejrzeć w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Wystawa będzie czynna do stycznia 2016 roku.

Na wystawie prezentowane są zabytki datowane od 2. połowy V do początków IV tysiąclecia p.n.e. (okres neolitu chartumskiego), odkryte w czasie prac w Kadero – stanowisku archeologicznym położonym 20 km na północ od Chartumu oraz 6 km na wschód od obecnego nurtu Nilu. Wyjątkowość stanowiska polega na tym, że archeologom dane było zbadać osadę, jak i cmentarzysko użytkowane w tym samym czasie w okresie neolitu.

Badania wykopaliskowe kierowane przez prof. Lecha Krzyżaniaka, wieloletniego dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, możliwe były dzięki finansowaniu zapewnionemu przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i wsparciu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W pracach terenowych uczestniczyli studenci z wielu państw - Polski, Norwegii, Niemiec, USA, Francji czy Sudanu. Wykopaliska rozpoczęły się w 1972 roku i trwały 30 lat.

Jak wyjaśniają organizatorzy wystawy, dzięki systematycznym, interdyscyplinarnym badaniom udało się uzyskać szereg informacji o sposobie życia ówczesnych ludzi i środowisku naturalnym, w jakim przyszło im egzystować. Wiemy, że hodowali bydło, jednak podstawę ich diety mięsnej stanowiły antylopy i gazele, zdobyte w czasie polowania. Liczne zabytki, pozyskane w trakcie prowadzonych tam prac archeologicznych, przybliżają obraz życia codziennego, podstaw gospodarki oraz sposobów wyrobu narzędzi, broni, ozdób i naczyń.

Oprócz tysięcy fragmentów naczyń ceramicznych, w Kadero znaleziono narzędzia krzemienne i odpadki powstałe w czasie ich wytwarzania. Przebadano wielką liczbę blisko 250 pochówków. Na wyposażenie części z nich składały się wyjątkowo bogate dobra m. in. w postaci insygniów władzy - kamiennych maczug. Takie pochówki, zdaniem archeologów, poświadczają o stratyfikacji społecznej w neolitycznej społeczności. Na podstawie analiz antropologicznych stwierdzono, że neolityczni mieszkańcy tego rejonu rzadko dożywali 40 lat.

Kuratorem wystawy z ramienia Muzeum Archeologicznego w Krakowie jest Tomasz Rodak.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025. Płyta nagrobna z wizerunkiem rycerza z pocz. XIII w. odkryta podczas prac archeologicznych na gdańskiej starówce, 2 bm. Wykopaliska prowadzone są w miejscu, w którym kiedyś działała kultowa lodziarnia Miś. (jm) PAP/Adam Warżawa

    Gdańsk/ W centrum miasta odkryto płytę przedstawiającą rycerza z XIII w.

  • Fot. Adobe Stock

    Ogłoszono konkurs Ministra Spraw Zagranicznych na Najlepszą Książkę Historyczną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera