
Kilkanaścioro badaczy z wielu ośrodków naukowych będzie dyskutować 10 kwietnia w Warszawie na temat grobów komorowych na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza. To jedno z najciekawszych zagadnień związanych z archeologią tego okresu w Polsce.
Obszerne groby komorowe, czyli wkopane w ziemie krypty wykonane z drewna, powstawały na terenie Polski od X do XII wieku. Składano w nich przedstawicieli ówczesnej arystokracji, o czym świadczy bogate wyposażenie w postaci broni czy ozdób. Jednak do dziś naukowcy nie są zgodni ile takich grobów w rzeczywistości odkryto w Polsce i kogo w nich pochowano.
Celem spotkania jest omówienie różnych zagadnień związanych ze zjawiskiem tzw. grobów komorowych – definicji, genezy, czasu powstania, charakterystyki, występowania oraz usytuowania w krajobrazie i w obrębie cmentarzysk, a także konstrukcji i wyposażenia grobowego. Zasadniczą część dyskusji naukowcy poświęcą kwestii identyfikacji płci i wieku, tożsamości społecznej, religijnej, a przede wszystkim etnicznej osób pochowanych w grobach komorowych.
"Chcielibyśmy również przedyskutować, czy i w jaki sposób pojawienie się grobów komorowych wiąże się z rozpowszechnieniem się chrześcijaństwa i tworzeniem organizacji państwowej na ziemiach polskich oraz jaki jest kontekst europejski tego typu pochówków" – napisali w zaproszeniu organizatorzy spotkania.
Badacze wspólnie zastanowią nad tym, czy oprócz tradycyjnych analiz archeologicznych i antropologicznych pomocne w uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania mogą być badania bioarcheologiczne szczątków ludzkich, w postaci badań stabilnych izotopów strontu, tlenu, węgla i azotu oraz DNA.
Organizatorami konferencji „Pochówki w grobach komorowych na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza” są: Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Koło Naukowe Archeologii Średniowiecznej UW. Udział w spotkaniu, które odbędzie się w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), jest bezpłatny. Szczegółowy program dostępny jest na stronach Instytutu Historycznego UW.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.