Nauka dla Społeczeństwa

07.12.2022
PL EN
11.03.2015 aktualizacja 11.03.2015

Dziesiąty zlot miłośników astronomii w Zatomiu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W dniach 18-22 marca w Zatomiu w województwie zachodniopomorskim odbędzie się duży zlot amatorów astronomii. Będzie to jubileuszowa dziesiąta edycja tej imprezy. Termin dobrano tak, aby pokrywał się z zaćmieniem Słońca, które nastąpi 20 marca.

Zloty w Zatomiu odbywają się od kilku lat dwa razy w roku, zazwyczaj w marcu i wrześniu. Miejscowość znajduje się na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, w malowniczej okolicy odległej od świateł miejskich.

W programie przewidzianych jest kilka prelekcji na temat materii międzygwiazdowej, Wielkiego Wybuchu, Słońca, czy wirtualnego obserwatorium. Głównymi atrakcjami będą jednak nocne obserwacje nieba, a także obserwacje częściowego zaćmienia Słońca. Planowane są także pokazy nieba dla młodzieży ze szkół z Drawna oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Niemieńsku.

Organizatorem zlotu jest Forum Astronomiczne. Dziesiąta edycja zlotu odbędzie się w pięć dni po piątej rocznicy założenia forum. Zlot w Zatomiu należy do największych tego typu imprez w Polsce wśród amatorów astronomii i astrofotografii. Udział w najnowszym zlocie zgłosiło do tej pory ponad 100 osób.

Organizatorzy nadal przyjmują zgłoszenia. Można tego dokonać poprzez forum dyskusyjne pod adresem.

PAP - Nauka w Polska

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022