Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
13.01.2015 aktualizacja 13.01.2015

UW i PW wspólnie obchodzą 100-lecie nauczania po polsku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Bal karnawałowy i aukcję charytatywną organizują wspólnie Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet Warszawski z okazji 100-lecia nauczania w języku polskim na tych uczelniach. Inaugurację obchodów przewidziano na 17 stycznia.

Obchody 100-lecia nauczania w języku polskim na warszawskich uczelniach zainaugurowane zostaną przez Wielki Bal Karnawałowy, który odbędzie się w historycznej Auli Politechniki Warszawskiej. W programie imprezy przewidziano recital Vadima Brodskiego - światowej sławy skrzypka. Podczas balu odbędzie się aukcja na cele charytatywne, a zebrane środki zostaną przeznaczone na ufundowanie dla młodzieży polonijnej stypendiów pozwalających podjąć naukę w warszawskich uczelniach.

Jak poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik PW Krzysztof Szymański, w 2015 r. jego uczelnia obchodzi hucznie 100–lecie Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Szymański przypomniał, że 15 listopada 1915 r. na PW odbyła się uroczystość inauguracji roku akademickiego, w którym po raz pierwszy w historii uczelni wykłady odbywały się całkowicie w języku polskim na funkcjonujących ówcześnie wydziałach: Architektury, Budowy Maszyn i Elektrotechniki, Chemicznym oraz Inżynierii Budowlanej i Rolnej. Od tej chwili, pomimo wydarzeń w roku 1920, okupacji hitlerowskiej i zniszczeń wojennych, Politechnika Warszawska kształci po polsku kolejne pokolenia polskich naukowców i praktyków. Dla podkreślenia tej historycznej zmiany, władze Politechniki Warszawskiej ustanowiły rok 2015 jubileuszowym rokiem 100–lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.

W 1915 r. język polski jako wykładowy powrócił również na Uniwersytet Warszawski. Uczelnie postanowiły wspólnym balem uczcić okrągłą rocznicę tego wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022