Polscy archeolodzy w starożytnym mieście Jowisza Kapitolińskiego

Na pierwszym planie teatr z II w. n.e., na drugim - teren polskich badań w obrębie gaju oliwnego na stoku wzgórza. Fot. J. Młynarczyk
Na pierwszym planie teatr z II w. n.e., na drugim - teren polskich badań w obrębie gaju oliwnego na stoku wzgórza. Fot. J. Młynarczyk

Miejscowość opisaną po raz pierwszy przez Ptolemeusza (II wiek n.e.), wybitnego greckiego uczonego i astronoma, Kapitolias badała w północnej Jordanii ekspedycja z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Relikty miasta, założonego ok. 2 tys. lat temu, znajdują się na obszarze miejscowości Beit Ras w rejonie Irbid na wschód od rzeki Jordan. Badania Polaków trwały do końca listopada.

„W okresie rzymskim i bizantyjskim było to miasto szczycące się swym grecko-rzymskim charakterem, o którym w przypadku Beit Ras świadczą wymownie relikty okazałego teatru odkryte w latach ubiegłych przez jordański Departament Starożytności” – wyjaśnia PAP prof. Jolanta Młynarczyk, kierowniczka badań.

Prace polskich naukowców skupiły się w tym roku wokół monumentalnego, kamiennego teatru. Z pomocą nieinwazyjnej metody badawczej – elektrooporowej, badacze próbują ustalić, jakiego rodzaju zabudowa znajdowała się na stoku wzgórza w bezpośrednim jego rejonie. Jednocześnie archeolodzy zastosowali tradycyjną metodę rozpoznawczą – badania powierzchniowe.

„Zebrane w obrębie wyznaczonej przez nas siatki kwadratów ceramika i inne zabytki, pozwoliły określić w ogólnych zarysach chronologię, a także charakter użytkowania tej części starożytnego miasta” – przekonuje prof. Młynarczyk.

Archeologom udało się ustalić, że w okresie bizantyjsko-omajadzkim (VI-VIII w. n.e.), na terenie przylegającym do wówczas już niefunkcjonującego teatru istniały warsztaty rzemieślnicze. Starożytni wytwarzali w nich szklane naczynia oraz wytapiali żelazne przedmioty. Prawdopodobnie odkryto również miejsce, gdzie położone były piece do wypalania naczyń ceramicznych.

Nazwa miasta - Kapitolias - pochodzi od imienia rzymskiego boga – Jowisza Kapitolińskiego, utożsamianego z greckim bogiem bogów – Zeusem. Miasto powstało zapewne pod koniec I wieku i służyło rzymskim legionistom, którzy bronili wschodniej flanki Cesarstwa Rzymskiego w ramach Dekapolu (z jęz. greckiego déka - dziesięć; polis - miasto), czyli dziesięciu dużych miast na terenie obecnej Jordanii, Syrii i Izraela.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Opiekun zegara na Zamku Królewskim w Warszawie: będzie on odświeżony i udostępniony

  • Legionowo, 04.07.2024. Odnaleziona w maju 2023 r. neolityczna krzemienna siekierka, przekazana do zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie podczas spotkania w siedzibie muzeum. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Neolityczna siekierka znaleziona pod Legionowem pochodzi prawdopodobnie z terenu dzisiejszej Białorusi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera