Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2023
PL EN
17.11.2014 aktualizacja 17.11.2014

III Konferencja Geoarcheologiczna w Warszawie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zagadnieniom związanym z wpływem nagłych zmian i fluktuacji klimatu na dawne społeczności i cywilizacje w okresie holocenu poświęcona będzie III Konferencja Geoarcheologiczna, która odbędzie się w dniach 28–29 listopada w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkie zainteresowane osoby.

Tym razem podtytuł sympozjum to "Impact of the Holocene rapid climate events (8.2, 5.9, 4.2 ka and others) on past cultures and civilizations” („Wpływ nagłych zmian klimatycznych w okresie holocenu na minione kultury i cywilizacje”). Organizatorzy spotkania zamierzają zachęcić do próby interpretacji zmian klimatycznych, które zaszły około 8200 oraz 4200 lat temu. Wówczas upadły najlepiej zorganizowane społeczeństwa epoki brązu, w tym królestwo akadyjskie na Bliskim Wschodzie, Stare Państwo w Egipcie oraz cywilizacja Harappy w Indiach. Do dziś mechanizm tych zmian jest niewyjaśniony.

W sympozjom wezmą udział naukowcy z Polski, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii oraz Cypru. Referat otwierający wygłosi prof. Romuald Schild z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Organizatorzy zapraszają do udziału w wydarzeniu nie tylko przedstawicieli nauk przyrodniczych (geologów, geografów i klimatologów) i humanistycznych (archeologów, historyków), ale również studentów oraz wszystkich zainteresowanych wpływem zmian klimatu na dawne kultury i cywilizacje. Wstęp na konferencję jest bezpłatny i wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Wydarzeniu patronuje Komitet Badań Czwartorzędu Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenie Archeologii Środowiskowej (SAS), Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, Stowarzyszenie Klimatologów Polskich oraz Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wszystkie informacje o konferencji i szczegółowy program znajdują się na stronie: www.geoarcheologia.uksw.edu.pl . Tegoroczna konferencja jest organizowana przez Instytut Archeologii UKSW oraz Zakład Geologii Klimatycznej Instytutu Geologii Podstawowej Wydziału Geologii UW.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023