Nauka dla Społeczeństwa

07.12.2022
PL EN
09.11.2014 aktualizacja 09.11.2014

Nawigatorzy ze Szczecina pracują dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nawigatorzy ze szczecińskiej Akademii Morskiej zbadają dla Europejskiej Agencji Kosmicznej możliwości wykorzystania m.in. w portach morskich systemów nawigacyjnych stosowanych w lotnictwie. Naukowcy wygrali konkurs na realizację tego projektu.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka uczelni Bogna Bartkiewicz, naukowcy z Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej wygrali ogólnoeuropejski konkurs na wykonanie prac badawczo-rozwojowych dla Agencji. "Zbadają możliwość zastosowania systemu nawigacyjnego EGNOS, używanego do tej pory głównie w lotnictwie, na obszarze morskim" - poinformowała.

EGNOS to europejski system satelitarny wspomagający satelitarne systemy nawigacyjne, w tym GPS. Podaje np. poprawki do pozycji GPS, zmniejszając jej błędne namiary z około 10 m do 1 m. EGNOS potrafi tez informować o maksymalnym przewidywanym błędzie pozycji, i tym samym zwiększa dokładność i wiarygodność danych.

Po badaniach praca systemu będzie szczególnie istotna w operacjach portowych, takich jak wpływanie do portu, cumowanie do nabrzeża, zwiększy się bezpieczeństwo statków – podkreśla kierownik projektu, dyrektor Instytutu Inżynierii Ruchu Morskiego szczecińskiej Akademii Morskiej dr hab. Lucjan Gucma.

Praca szczecińskich nawigatorów będzie polegać m.in. na części eksperymentalnej, realizowanej na jednostce szkolnej "Nawigator XXI", na którym partner Akademii - Niemiecka Agencja Kosmiczna, przeprowadzi sesję pomiarową określania położenia statku.

Pozostałe badania zostaną wykonane już w siedziba uczelni, gdzie na symulatorze mostka symulowane będą parametry pomiarów EGNOS przeprowadzone na "Nawigatorze XXI".

Akademia Morska w Szczecinie jest liderem powstałego wcześniej konsorcjum, które tworzy wraz z Niemiecką Agencją Kosmiczną.

Realizacja projektu ruszyła na początku listopada. Trwać będzie 16 miesięcy. Budżet projektu to 250 tys. euro.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA, ang. European Space Agency) to jedna z głównych agencji kosmicznych na świecie, jej celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. ESA prowadzi liczne misje sond kosmicznych i wystrzeliwuje satelity okołoziemskie. Zatrudnia ok. 2 tys. osób ze wszystkich krajów członkowskich (m.in. naukowców, inżynierów, informatyków). Jej budżet szacuje się na ok. 4 mld euro rocznie. Polska jest członkiem ESA od września 2012 roku.

Akademia Morska w Szczecinie jest państwową uczelnią techniczną podległą Ministerstwu Infrastruktury. Kształci oficerów nawigatorów i mechaników okrętowych na potrzeby floty transportowej i rybackiej, pracowników eksploatacyjnych służb portowych, służb armatorskich floty morskiej i śródlądowej oraz administracji morskiej, menedżerów w zakresie międzynarodowego transportu, spedycji i logistyki oraz specjalistów inżynierii ruchu morskiego.

Ma trzy wydziały: inżynieryjno-ekonomiczny transportu, mechaniczny i nawigacyjny. Na uczelni studiuje ok. 4 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

epr/ jbr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022