Medale dla polskich naukowców na wystawie w Norymberdze

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Cztery złote medale, siedem srebrnych oraz nagrody specjalne zdobyli polscy naukowcy podczas 66. Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014”, które odbyły się w Norymberdze. Na polskim stanowisku zaprezentowano 27 rodzimych wynalazków i innowacyjnych technologii.

Wystawa iENA w Norymberdze jest jedną z największych światowych imprez tego typu. Tegoroczna edycja zgromadziła blisko 700 wynalazków z 40 krajów całego świata.

Na stoisku polskim, zorganizowanym przez Agencję Promocyjną Inventor sp. z o.o., zaprezentowano 27 wynalazków i innowacyjnych technologii, opracowanych w instytutach badawczych, na wyższych uczelniach, w innowacyjnych przedsiębiorstwach oraz przez indywidualnych wynalazców.

Po dwa medale zdobyły: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (złoto i srebro), Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy z Radomia (dwa srebrne) oraz Uniwersytet Warszawski (dwa srebrne). Złotymi medalami narodzone zostały: Przemysłowy Instytut Motoryzacji i Instytut Nowych Syntez Chemicznych z Puław.

Dużym zainteresowaniem w polskim stoisku cieszył się wynalazek osiemnastoletniej Joanny Jurek z Liceum Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim pt. „Wielokomponentowe nanosystemy dla dostarczania leków przeciwnowotworowych” opracowany wspólnie z zespołem z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Ewelina Zabost, Wioletta Chmielowiec, Tomasz Kowalczyk, Paweł Nakielski, Piotr Przanowski. Rozwiązanie otrzymało srebrny medal wystawy, oraz nagrodę specjalną „Rising star” organizacji Tajwan Prominent Inventor League dla najbardziej obiecującego wynalazku młodego pokolenia.

Popularnością cieszył się też wynalazek Justyny Jakubowskiej Wrzosek z zespołem z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego z Warszawy. Laureatka konkursu „Innowacja jest Kobietą” zaprezentowała ”Sposób zapobiegania kumulacji pestycydów w środowisku”.

W konkursie młodych wynalazców srebrny medal zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego z Jastrzębia Zdroju za „Latarkę dla niewidomych”.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: nowy etap rewolucji cyfrowej to kwestia pięciu lat

  • Zabrze, 13.01.2023. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, 13 bm. (ad) PAP/Zbigniew Meissner

    Śląskie/ Górnicze muzeum pracuje nad narzędziem AI do analizy dokumentów kopalnianych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera