Powstał nowy film na temat Biskupina

Dokumentalną produkcję przybliżającą historię odkryć jednej z najbardziej znanych pradziejowych osad w Polsce oraz codzienne życie jej mieszkańców przygotowało z okazji 80-lecia rozpoczęcia badań w tym miejscu Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Film można bezpłatnie obejrzeć w internecie.

W profesjonalnie przygotowanym filmie pt. „Biskupin. Pomnik historii” wypowiadają się Wiesław Zajączkowski – dyrektor muzeum, prof. Bogusław Gediga z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN i prof. Wojciech Chudziak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W filmie zobaczymy postać lokalnego nauczyciela - Walentego Szwajcera, uznawanego za odkrywcę osady z wczesnej epoki żelaza w Biskupinie, jak i prof. Józefa Kostrzewskiego – kierownika prac badawczych, które ruszyły w 1934 roku. Produkcja wypełniona jest licznym archiwalnymi zdjęciami i materiałami filmowymi, również dokumentacyjnymi, obrazującymi wysoki poziom badań archeologicznych prowadzonych już w okresie międzywojennym. Przykładowo, badacze wykonywali zdjęcia pionowe z pokładu balonów lub specjalnie przygotowanych platform. Do akcji rozpoznania Biskupina włączyli się również nurkowie z marynarki wojennej. W filmie przybliżono również postać dr. Zdzisława Rajewskiego, który najbardziej przyczynił się do popularyzacji osady w Biskupinie. Realizatorzy obrazu włożyli dużo starań w przygotowanie sugestywnych scen rekonstruujących życie dawnych mieszkańców półwyspu.

Widz przekona się, że Biskupin to nie tylko osada sprzed 2,5 tysiąca lat. Prof. Chudziak opowiada o zdecydowanie dłuższej historii zasiedlenia, które poświadczone jest dzięki wykopaliskom, począwszy od młodszej epoki kamienia a kończąc na średniowieczu. W filmie ukazano wykonane w ostatnich latach rekonstrukcje chat z czasów neolitu i XI wieku. W ostatniej części produkcji zaprezentowano najnowsze inwestycje Muzeum Archeologicznego w Biskupinie w postaci „domu muzealnika” i centrum obsługi ruchu turystycznego.

Muzealnicy zachęcają do obejrzenia filmu w przeddzień rozpoczęcia się kolejnego, jubileuszowego, bo dwudziestego już festiwalu archeologicznego w Biskupinie, który jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem „Kamień, brąz, żelazo” i rozpocznie się w sobotę, 13 września.

Film powstał dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER. Scenariusz napisali: Wiesław Zajączkowski, Anna Grossman, Wojciech Piotrowski, Mariusz Kazik i Mikołaj Walenczykowski, który jest jednocześnie reżyserem. Produkcję można obejrzeć w serwisie YouTube - http://youtu.be/pofy4_FZjCo

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.10.2014. Malowidło ukazujące św. Annę - jedno z najbardziej znanych przedstawień z Faras, 16 bm. w Muzeum Narodowym w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

    Polska badaczka na nowo interpretuje dwa malowidła z Katedry w Faras

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wigilijnym hitem za hrabiego Potockiego był jarmuż z kasztanami pieczonymi w cukrowej glazurze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera