Centrum Nauki Kopernik oczekuje 4-milionowego gościa

W tygodniu pomiędzy 4 a 10 sierpnia do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik przyjdzie gość nr 4 000 000. Może nim zostać każdy, kto w odpowiednim czasie pojawi się na wystawach Centrum. Każdego roku placówkę odwiedza około miliona zwiedzających.

"Jesteśmy bardzo dumni i ogromnie się cieszymy, że grono osób ciekawych świata, którzy wciąż stawiają pytania i wciąż szukają odpowiedzi – stale się powiększa" - informuje na swojej stronie internetowej Centrum Nauki Kopernik (CNK).

W sierpniu 2013 roku, trzymilionowym gościem placówki, został 7-letni Mateusz z Raszyna. Centrum Nauki Kopernik zwiedzał on wówczas po raz czwarty, razem z mamą Małgorzatą i bratem Marcelem.

Tymczasem już od wtorku 5 sierpnia zwiedzający CNK mogą skorzystać ze specjalnej ścieżki zwiedzania „Z Kopernikiem Ci do twarzy”. Idąc jej śladem będzie można m.in. wystąpić w filmie, poczuć się jak gwiazda telewizyjna, zmienić nieco swój wygląd i poznać robota-rysownika. "Weźcie udział w zabawie i stwórzcie z nami ten szczególny autoportret osób ciekawych świata, pełnych zainteresowań i fascynacji. Jeśli będziecie się dzielić swoimi pamiątkami w serwisach społecznościowych – używajcie #centrumnaukikopernik" - zachęcają twórcy ścieżki z CNK.

Do końca sierpnia zmieni się również przestrzeń galerii "Korzenie cywilizacji", w której trwają prace rearanżacyjne. Eksponaty są odnawiane, zmieniane i przestawiane. Jak zapewniają twórcy placówki, uzyskana w ten sposób przestrzeń będzie bardziej zaskakująca, a także więcej miejsca będzie można przeznaczyć na wystawy czasowe.

Najbliższej można spodziewać się już wczesną jesienią. Zmiany szykują się też w planetarium Niebo Kopernika, które zamierza rozszerzyć repertuar "Koncertów pod gwiazdami". Po muzyce klasycznej i jazzie przyjdzie czas na koncerty dla najmłodszych.

Poza tym Centrum Nauki Kopernik w najbliższym czasie planuje otworzyć ogród na swoim dachu. Z niego będzie można podziwiać panoramę Warszawy i obserwować nadwiślańską przyrodę. Ogród będzie przestrzenią dostępną dla wszystkich chętnych, a wstęp do ogrodu będzie bezpłatny.

Obecnie CNK udostępnia zwiedzającym ponad 450 eksponatów w sześciu galeriach, oferuje pokazy w Teatrze Wysokich Napięć oraz w Teatrze Robotycznym. Poza tym prowadzone są zajęcia w laboratoriach edukacyjnych (chemicznym, fizycznym, biologicznym i pracowni robotycznej), warsztaty familijne, a także wieczory dla dorosłych. W planetarium Niebo Kopernika można z kolei zobaczyć pokazy na żywo, filmy oraz posłuchać muzyki pod gwiazdami.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. PAP/Albert Zawada

    Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera