Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
02.08.2014 aktualizacja 02.08.2014

Mózgowy ośrodek złych przeczuć

Część mózgu zwana uzdeczką (habenula) wydaje się odgrywać kluczową rolę w przewidywaniu przykrych wydarzeń, reagowaniu na nie i wyciąganiu wniosków na przyszłość – informuje pismo PNAS.

Mniejsza od ziarna grochu, mająca u ludzi średnicę około 3 milimetrów uzdeczka jest ukryta w głębi mózgu, w pobliżu szyszynki. Podczas badań na zwierzętach zaobserwowano jej aktywność, gdy obiekty badań doświadczały przykrych zdarzeń lub je przewidywały. Jednak u ludzi uzdeczka okazała się trudna od uwidocznienia podczas badań obrazowych.

Odpowiednią do badania uzdeczki technikę opracowali niedawno naukowcy z londyńskiego University College. Za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) zbadali aktywność mózgu u 23 osób.Uczestnikom eksperymentu pokazywano szereg abstrakcyjnych obrazów. W kilka sekund po wyświetleniu każdego z nich badana osoba była karana (bolesny impuls elektryczny), nagradzana (pieniędzmi) lub nic szczególnego się nie działo.

Niektóre obrazy były za każdym razem związane z nagrodą lub karą, jednak w przypadku innych czasami następowała po nich kara, a innym razem – nagroda. Badane osoby nie były zatem pewne, co je spotka.

W przypadku kojarzonych ze wstrząsami elektrycznymi obrazów wyraźnie widoczna była zwiększona aktywność uzdeczki. Im bardziej uczestnik eksperymentu przekonany był, że czeka go ból, tym szybciej i wyraźniej wzrastała aktywność obserwowanego obszaru.

Naukowcy sugerują, że uzdeczka pomaga ludziom uczyć się, kiedy najlepiej trzymać się od czegoś z dala i może sygnalizować, na ile poważne mogą być nadciągające problemy.

To jej zawdzięczamy instynktowne poczucie, że wydarzy się coś niedobrego. Specjaliści przypuszczają, że nadmierna aktywność uzdeczki prowadzi do obserwowanego w przebiegu depresji pesymizmu. U cierpiących na depresję zwierząt obszar ten był nadmiernie aktywny, zaś u pewnego pacjenta cierpiącego na depresję pobudzanie uzdeczki za pomocą prądu elektrycznego łagodziło objawy. (PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022