Nauka dla Społeczeństwa

27.01.2023
PL EN
08.06.2014 aktualizacja 08.06.2014

Rower - środek transportu, który najbardziej poprawia nastrój

Osoby, używające roweru jako środka transportu są ogólnie bardziej szczęśliwe niż ci, którzy korzystają z innych środków transportu – wskazują badania opublikowane w piśmie „Transportation”.

Naukowcy z Clemson University w Karolinie Południowej (USA) doszli do takich wniosków po przenalizowaniu danych zebranych wśród ponad 13 tys. osób (uczestników studium o nazwie American Time Use Survey) na temat nastrojów i emocji, jakie towarzyszą im w trakcie różnych codziennych aktywności, w tym podróżowania.

„Okazało się, że ludzie są w lepszym nastroju, gdy przemieszczają się na rowerze niż gdy używają innego środka transportu” - komentuje główny autor pracy Eric Morris. Badacz zastrzega, że rowerzyści byli generalnie młodsi i zdrowsi pod względem fizycznym, a są to cechy, które z reguły sprzyjają większemu poczuciu szczęścia.

Na dalszym miejscu uplasowali się pasażerowie samochodów osobowych, a dalej osoby nimi kierujące. Osoby podróżujące autobusami lub tramwajami przejawiały najwięcej negatywnych emocji, choć zdaniem autorów badania, częściowo może to mieć związek z tym, że te środki lokomocji są nieproporcjonalnie często wykorzystywane do przemieszczania się do pracy.

Jak podkreślają naukowcy, wyniki te sugerują, że jazda na rowerze może dawać więcej korzyści niż – najczęściej cytowany - pozytywny wpływ na zdrowie.

Zaznaczają zarazem, że podróżowanie ma w porównaniu z innymi aktywnościami niewielki wpływ na nasze samopoczucie. (PAP)

jjj/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023