Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
12.04.2014 aktualizacja 12.04.2014

Przewodniczący KRASP: mimo kryzysu nie oszczędzajmy na szkolnictwie

Mimo kryzysu gospodarczego nie należy wprowadzać cięć w szkolnictwie wyższym, gdyż jest ono inwestycją w przyszłość - podkreślił w piątek, podczas krakowskiego zjazdu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), jej przewodniczący prof. Wiesław Banyś.

Od czwartku do soboty w Krakowie obraduje ponad 100 rektorów polskich uczelni, którzy uczestniczą w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Gośćmi spotkania byli w piątek premier RP, Donald Tusk oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Jak poinformował podczas briefingu prasowego rektor Uniwersytetu Śląskiego i zarazem przewodniczący KRASP prof. Banyś, jednym z tematów zjazdu jest wizja polskiego szkolnictwa wyższego, w tym jego finansowanie.

Zaznaczył, że KRASP – wspólnie z rektorami innych europejskich uczelni – „chce zdecydowanie przekonywać nie tylko rządy naszych krajów, ale także Komisję Europejską i PE, że pieniądze przekazywane do szkolnictwa wyższego muszą być traktowane jak inwestycje”. „I jako takie nie powinny być nawet w czasach kryzysu przedmiotem +cięć+, a przeciwnie – traktowane jako coś, co przyniesie odpowiedni skutek, niekoniecznie finansowy” – wyjaśnił Banyś.

Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Ryszard Zimak zwrócił uwagę na szczególnie trudną kondycję finansową uczelni artystycznych. „Środki wszystkich 19 uczelni artystycznych w Polsce są równe budżetowi jednego uniwersytetu. Te uczelnie są dość bezbronne w kwestii zarabiania pieniędzy i powinny być dotowane, jeśli chcemy zachować poziom kultury wysokiej” – zauważył.

Z kolei prof. Banyś podkreślił, że nie należy wrzucać wszystkich szkół wyższych do „jednego worka”. Jego zdaniem politechniki powinny przede wszystkim komercjalizować wyniki swoich badań, a zadaniem uniwersytetów jest w pierwszej kolejności – „kształcenie światłych obywateli”, a dopiero potem – komercjalizacja. „I politechniki, i uniwersytety obie te funkcje łączą, tylko z różnymi akcentami” – mówił przewodniczący KRASP.

Na znaczenie ściślejszych związków przedsiębiorstw z uczelniami zwrócił też uwagę wiceprzewodniczący KRASP, rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Stanisław Bielecki. W październiku odbędzie się organizowany razem z pracodawcami kongres „Nauka dla biznesu, biznes dla nauki”.

Banyś podkreślił, że KRASP chce większy nacisk położyć na umiędzynarodowienie polskiej nauki i szkolnictwa. „Mamy już podpisane porozumienia z Konferencją Rektorów z Brazylii. W maju na nasze zaproszenie przyjedzie delegacja naszego odpowiednika z Ukrainy, z którą podpiszemy podobną umowę. Będziemy rozmawiać także z Kanadą” – poinformował prof. Banyś. Sprecyzował, że umowy te dotyczą m.in. wymiany kadry naukowej i studentów.

Pytany na konferencji prasowej o możliwość przyjęcia studentów ukraińskich przez polskie uczelnie, Banyś odparł: „Jesteśmy absolutnie przygotowani na przyjęcie wszystkich studentów z zagranicy, w tym z Ukrainy, natomiast potrzebujemy odpowiednich ram prawnych i finansowych”.

Innym tematem krakowskiego spotkania rektorów jest zapewnienie jakości kształcenia, w tym kwestia akredytacji, czyli udzielania uczelniom uprawnień do prowadzenia określonych kierunków studiów.

„Powinniśmy zdecydowanie starać się opracować jeden paneuropejski system akredytacji, absolutnie niezależny od innych instancji, w tym ministerialnych i rektorskich. Nad tym będziemy właśnie pracować w ramach akademickiego Trójkąta Weimarskiego (wspólnie z rektorami uczelni francuskich i niemieckich)” – powiedział PAP prof. Banyś.

Wśród tematów Zgromadzenia Plenarnego KRASP są także m.in. programy operacyjne na lata 2014-2020, a także nowa matura oraz rekrutacja na studia w roku akademickim 2015/16.

Odbywające się równolegle w Krakowie posiedzenie prezydium KRASP dotyczy omówienia systemowej współpracy polskich uczelni z konferencjami rektorów Niemiec i Francji w ramach akademickiego Trójkąta Weimarskiego, współpracy z konferencjami rektorów innych krajów, w tym Portugalii, Ukrainy Brazylii i Turcji. Uczestnicy mają poruszyć również kwestię współpracy między środowiskami biznesowymi a środowiskiem akademickim.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ krf/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022