Historia i kultura

Ikony na wystawie w Gnieźnie

Około 250 obiektów sztuki starowierców można obejrzeć na nowej wystawie czasowej w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ekspozycja potrwa do 28 września tego roku.

Trzon wystawy "Otwarte okno ikony. Ikony staroobrzędowe ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej" stanowią ikony powstały w okresie od XVII do XX wieku. Największą liczbę stanowią egzemplarze dziewiętnastowieczne, co odzwierciedla siłę wytwórczą tego okresu.

"Stan niektórych ikon może się wydawać niepokojący ze względu na liczne ubytki i odciśnięte piętno czasu. Autorom wystawy zależało na tym, aby przekazać najbardziej prawdziwy wygląd obrazu kultowego z odczuwalnym śladem modlitwy i pielgrzymiej drogi. Najbardziej namacalnym znakiem modlitwy są wypalenia od świec w dolnych partiach ikony" – czytamy w komunikacie muzealników.

Do najciekawszych obiektów należą tradycyjne ikony na desce pochodzące ze starowierskich warsztatów w Palechu, Chołuju (Hołuju), Wiatki, Fedoskino i Moskwy. Zaprezentowano również inne zabytki w postaci metaloplastyki w postaci krzyży czy plakiet. Poszczególne części ekspozycji odzwierciedlają najpopularniejsze przedstawienia rozpowszechnione w kulcie prawosławnym: wyobrażenia Matki Bożej, wyobrażenia Chrystusa, wyobrażenia świętych.

Celem ekspozycji jest przybliżenie sztuki ikon rozwijającej się w kręgach staroobrzędowców. Większość wybranych zabytków odpowiada kultywowanym przez nich założeniom ikonograficznym. Jednak na wystawie znajdują się też ikony, które wykraczają poza schematy wynikające z kultywowanego przez staroobrzędowców kanonu. W ten sposób starano się ukazać mnogość zachodzących na przestrzeni wieków zmian i związane z nimi bogactwo estetyczne.

Autorem koncepcji, scenariusza i kuratorem wystawy jest Waldemar Górny. Prezentowane zabytki pochodzą z Muzeum Południowego Podlasia, którego zbiór sztuki cerkiewnej zawiera 1600 ikon rosyjskich. To największa tego typu kolekcja w Polsce. Wystawie towarzyszy bogaty program w postaci warsztatów „pisania” ikon dla dorosłych przy współudziale izografów, spotkania z kuratorem i warsztaty artystyczne dla dzieci.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera