Przewodniki archeologiczne – nowa seria wydawnicza

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (CAŚ UW) zainaugurowało nową, popularnonaukową serię wydawniczą „PCMA Archaeological Guides”, w której w pozbawiony naukowego slangu sposób prezentowane są stanowiska badane przez misje badawcze tej instytucji.

Wiele stanowisk archeologicznych badanych przez misje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW jest interesujących nie tylko dla naukowców, ale również dla osób ciekawych świata i historii. To z myślą o nich powstała nowa seria wydawnicza przystępnie napisanych przewodników – czytamy w komunikacie archeologów.

Serię zainaugurowano tomem „Dongola – ancient Tungul. Archaeological guide” poświęconemu Starej Dongoli położonej nad Nilem w północnym Sudanie. Jego autorem jest kierownik tej misji CAŚ UW, prof. Włodzimierz Godlewski z Instytutu Archeologii UW, który jest jednocześnie pomysłodawcą serii.

Publikacja odzwierciedla bieżący stan badań archeologicznych i epigraficznych na stanowisku. Można w niej zapoznać się historią tej metropolii, będącej niegdyś stolicą chrześcijańskiego królestwa Makurii, a następnie miejscem założenia najstarszego znanego meczetu w Sudanie. Przybliżono również architekturę stanowiska, w tym budowle kościelne. Nakreślono także obraz życia codziennego w tym średniowiecznym mieście.

Zdaniem inicjatorów projektu, książki wydawane w ramach nowej serii będą stanowić świetne źródło wiedzy dla studentów i entuzjastów archeologii zainteresowanych danym regionem. Mają być też przydatne dla osób planujących podróż z dala od utartych szlaków. W pierwszym tomie zamieszczono około 200 ilustracji, w większości kolorowych w tym liczne plany i rysunki zabytków. Wszystkie tomy będą publikowane w języku angielskim. Kolejna książka w serii dotyczyć będzie badanego od lat innego stanowiska w Sudanie – Banganarti. Jej autorem będzie dr Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Konkurs Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki dla badaczy „epokowej zmiany”

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich w dniach 17-20 września

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera